Президент Халқ қабулхоналари томонидан ҳудудларда аҳоли бандлигини таъминлаш, уларнинг даромад манбаини шакллантириш ва шу асосда турмуш фаровонлигини таъминлашга қаратилган “Мурожаатдан — даромадга” лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Президент маслаҳатчиси ўринбосари - Халқ қабулхонаси раҳбари Улуғбек Муҳаммадиев бошчилигидаги Республика ишчи гуруҳи томонидан Қашқадарё вилоятидан Президент Виртуал ва Халқ қабулхоналарига моддий ёрдам масаласида мурожаат қилган эҳтиёжманд, ишсиз аёлларга Президент совғалари – тикув машиналари ҳамда турли ускуна ва анжомлар тантанали равишда топширилди.
Жумладан, лойиҳа асосида Қамаши, Кўкдала, Чироқчи, Ғузор, Деҳқонобод ҳамда Яккабоғ туманларида 120 нафардан зиёд хотин-қизга тикув машиналари ва сутни қайта ишлаш ускуналари олиб берилди.
Тикув машиналари ажратилган ҳар бир мурожаатчи ўз маҳалласидаги тажрибали етакчи тадбиркорларга бириктирилаётгани лойиҳа ҳаётийлиги ва самарадорлигини таъминловчи асосий омилдир. Дейлик, Ғузорнинг энг чекка ҳудудларидан бири Тахам қишлоғида яшовчи Олмагул Элмуродова ҳам 4 нафар янги чеварни ёнига олиб, фаолиятини янада кенгайтирди.
Президент Халқ қабулхонаси кўмагида Чироқчининг тоғли Тарағай қишлоғида ҳам янги тикув цехи иш бошлади. Тарағайлик 10 нафар ишсиз аёл Гулчеҳра Раҳматова билан кооперация ташкил қилиб, мавсумий либослар тайёрлашга киришди.
“Мурожаатдан – даромадга” лойиҳаси доирасида Қарши, Касби, Нишон туманларидаги кўмакка муҳтож қарийб 40 та оиланинг томорқасидан янада самарали фойдаланиб, даромад олиши учун қудуқ ва насослар ишга туширилди. Айтайлик, Нишоннинг Навбаҳор маҳалласидаги боқувчисини йўқотган Гулсара Шодмонова ва ижтимоий ҳимояга муҳтож Ойзира Янгибоева томорқаларига ҳам оби ҳаёт чиқариб берилгач, уларнинг рўзғорига барака киряпти.
Шунингдек, Деҳқонобод, Шаҳрисабз, Муборак, Китоб, Косон каби туманлардаги эҳтиёжманд 44 та оилага парранда гўшти ва тухум етиштириши учун товуқлар етказиб берилди.
Умуман, биргина “Мурожаатдан – даромадга” лойиҳаси билан вилоятдаги 200 дан зиёд хонадоннинг даромад топиши учун шароит ва имконият яратилди. Шу тариқа юзлаб оилаларнинг рўзғорига файз-барака кирди.

Проект «От обращения – к доходам»: сотни семей обретают источники прибыли
В Народных приемных Президента реализуется проект «От обращения – к доходам», направленный на обеспечение занятости, формирование источника дохода населения в регионах и, как следствие, рост его благосостояния.
Рабочая группа во главе с руководителем Народной приемной – заместителем советника Президента Улугбеком Мухаммадиевым торжественно вручила Президентские подарки – швейные машинки, необходимые инструменты труда – безработным женщинам Кашкадарьинской области, обратившимся за материальной помощью в Народную и Виртуальную приемные Президента.
В целом в рамках проекта свыше 120 женщинам из Камашинского, Гузарского, Кукдалинского, Чиракчинского, Дехканабадского и Яккабагского районов выданы швейные машинки и молокоперерабатывающее оборудование.
К каждой из них прикрепляются опытные предприниматели, что служит основным фактором обеспечения жизнеспособности и эффективности проекта. Олмагул Элмурадова из отдаленного села Тахам Гузарского района расширила свое дело, взяв в помощницы 4 новых швей.
При поддержке Народной приемной Президента в горном селе Тарагай Чиракчинского района также запущен новый швейный цех. 10 безработных женщин под руководством Гулчехры Рахматовой создали кооперацию по пошиву сезонной одежды.
В Каршинском, Касбийском, Нишанском районах были введены в эксплуатацию колодцы и насосы, обслуживающие почти 40 социально уязвимых семей, для более эффективного использования земли и получения доходов. После того, как были устранены проблемы с водой, повысилось благосостояние семей Г. Шодмоновой и О. Янгибоевой из махалли Навбахор Нишанского района.
Вместе с тем 44 семьям в Дехканабадском, Шахрисабзском, Китабском, Мубаракском и Касанском районах поставлены куры для производства яиц и диетического мяса.
Словом, только с помощью проекта «От обращения – к доходам» свыше 200 семьям оказана помощь в создании источника дохода и получении прибыли.