Бугун эрта тонгдан мамлакатимизнинг барча маҳаллаларида ҳашар тадбирлари бошланиб кетди.
Халқимизга хос бўлган дўстлик, бирдамлик, меҳр-мурувват, озодалик каби эзгу фазилатлар ҳашар кунларида айниқса ёрқин намоён бўлади.
Яна бир неча кундан сўнг мустақиллигимизга 33 йил тўлиши муносабати билан байрамни кенг нишонлаймиз. "Маҳалла обод — юрт обод" шиори остида бошланган мазкур умумхалқ хайрия ҳашари энг улуғ ва энг азиз айёмни кўтаринкиликда кутиб олиш учун ўзига хос тайёргарликдир.
Ўзбекистон Маҳаллалари уюшмаси томонидан ҳар бир маҳаллада амалга ошириладиган вазифалар "кўчабай" ва "хонадонбай" белгилаб олинди.
Уюшма Ахборот хизмати раҳбари Жобир Асқаровнинг таъкидлашича, икки кун давомида маҳаллаларни ободонлаштириш йўналишида — 10,8 минг гектардан ортиқ майдон ободонлаштирилади, 13,2 минг тоннадан зиёд чиқиндилар чиқариб ташланади, 6,3 минг км узунликдаги ариқ ва лотоклар тозаланади. Ёшларни жалб этган ҳолда 9 минг 948 та қабристон ободонлаштирилади ва таъмирланади. 495 та зиёратгоҳ ва 54 мингдан ортиқ кўча тартибга келтирилади. 3,1 млндан зиёд дарахт оқланиб, уларга шакл берилади.
Аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш йўналишида 9 минг 713 та ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларнинг уй-жойлари ҳашар йўли билан таъмирлаб берилади. 16 минг 667 та кам таъминланган оилаларнинг томорқа майдонларига экинлар экилади. 25 минг 764 нафар эҳтиёжманд оилалар, шу жумладан 9 минг 18 нафар ногирон ва ёлғиз қарияларнинг ҳолидан хабар олиниб, уларга моддий ёрдам кўрсатилади.
Шунингдек, ҳашар куни жамоатчилик вакиллари иштирокида 200 га яқин маиший хизмат кўрсатиш шахобчалари, ишлаб чиқариш корхоналари, маҳалла бинолари, болалар спорт майдончалари ва бошқа ижтимоий объектлар фойдаланишга топширилиши режалаштирилди.
Умумхалқ хайрия ҳашарини ўтказиш бўйича Ўзбекистон Маҳаллалари уюшмаси ва унинг ҳудудий бошқармаларида штаблар фаолияти йўлга қўйилган. Улар томонидан умумхалқ хайрия ҳашарининг бориши мунтазам мониторинг қилиб борилади.
Бугун эрта тонгдан ҳаво ҳам ҳашарга мос бўлди. Барча юртдошларимиз, маҳаллалар, меҳнат жамоалари умумхалқ хайрия ҳашарида фаол иштирок этмоқдалар.

В стране начался всенародный хашар под девизом «Благоустроенная махалля – благоустроенная страна»
Следует отметить, что такие благородные качества, присущие нашему народу, как дружба, солидарность, доброта, чистоплотность проявляются особенно ярко в дни подобных хашаров.
Буквально через несколько дней мы будем отмечать 33-ю годовщину независимости нашей страны. Всенародный благотворительный хашар, стартовавший под девизом «Благоустроенная махалля – благоустроенная страна», является важной частью подготовки к самому великому и дорогому празднику.
В связи с этим Ассоциацией махаллей Узбекистана были определены соответствующие задачи о наведении чистоты на улицах и придомовых территориях махаллей.
По словам руководителя информационной службы ассоциации Джабира Аскарова, за два дня будет благоустроено более 10,8 тысячи гектаров площади, вывезено более 13,2 тысячи тонн мусора, очищено 6,3 тысячи км канав и лотков. С привлечением молодежи будут благоустроены и отремонтированы 9 948 кладбищ. Будет наведен порядок вокруг 495 объектов поклонения и на более 54 тысячах улиц. Будут побелены и подстрижены 3,1 миллиона деревьев.
С целью оказания социальной поддержки населению путем хашара будут отремонтированы дома 9 713 социально уязвимых семей. На приусадебных участках 16 667 малообеспеченных семей будут посажены различные культуры. Участники хашара навестят 25 764 малообеспеченные семьи, в том числе 9 018 инвалидов и одиноких пожилых людей, которым будет оказана материальная помощь.
Также в дни хашара с участием представителей общественности планируется сдать в эксплуатацию около 200 пунктов бытового обслуживания, производственных предприятий, зданий махаллей, детских спортивных площадок и других социальных объектов.
Для проведения всенародного благотворительного хашара Ассоциацией махаллей Узбекистана и ее региональными управлениями налажена деятельность штабов. Эти штабы осуществляют постоянный мониторинг хода проведения всенародного благотворительного хашара.
С утра даже погода будто благоволит проведению хашара. Все соотечественники, трудовые коллективы принимают активное участие в данном хашаре.