Мамлакатимизда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш, одамларни қийнаётган турли муаммоларни ҳал этиш, одил судловга эришиш, аҳолининг ҳуқуқий маданиятини юксалтиришга қаратилган кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Жиноят ишлари бўйича Андижон вилояти Булоқбоши туман судига ўтган йили қилинган мурожаатларнинг аксарияти қаноатлантирилди ёки мурожаат бўйича кўтарилган масалалар ижобий ечимини топди.
– Ўтган йили туман судига Президентнинг Халқ қабулхоналари орқали, шунингдек, виртуал тарзда ва бевосита 80 дан ортиқ ёзма, оғзаки мурожаатлар бўлди, – дейди Жиноят ишлари бўйича Булоқбоши туман суди раиси Иномжон Норматов. – Мурожаатлар орасида сайёр суд ва қабуллар доирасида келиб тушганлари ҳам кўп. Мурожаат қилувчиларнинг 46 фоизи муқаддам судланган ва маъмурий жавобгарликка тортилган шахслардир.
Мурожаатларнинг асосий қисми берилган жазони енгиллаштириш, фуқаролар ҳуқуқ ва манфаатларининг бузилиши, ишга жойлашиш, суд ҳукмидан нусха олиш масалаларига тегишлидир.
– Бир неча ой аввал суд қарори билан менга катта миқдорда жарима тўлаш белгиланган эди, – дейди туманнинг Гулистон маҳалласида яшовчи Донохон Валихонова. – Жаримани тўлашга ҳеч қандай имкониятим бўлмагани учун Жиноят ишлари бўйича туман суди раисининг сайёр қабулида ушбу суммани енгиллаштириб берилишини сўраб, мурожаат қилдим. Мурожаатим юзасидан ишим қайта кўрилиб, менга нисбатан белгиланган жарима жазоси ахлоқ тузатиш ишларига алмаштириб берилди.
Умуман, мурожаатларнинг барчаси бўйича фуқароларга зарур тушунтириш ва тавсиялар берилган. Шунингдек, мурожаат қилувчиларнинг кўпчилиги билан уларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш бўйича бевосита суҳбатлар ўтказилган.

В нашей стране осуществляется широкомасштабная работа по надежной защите прав и свобод граждан, решению волнующих их проблем, обеспечению правосудия, повышению правовой культуры населения.
Большинство обращений, поступивших в Булакбашинский районный суд по уголовным делам Андижанской области в прошлом году, было удовлетворено, поднятые в них вопросы решены положительно.
– В прошлом году в районный суд напрямую, а также через Народные приемные Президента поступило свыше 80 письменных и устных обращений, – говорит председатель Булакбашинского районного суда по уголовным делам Иномжон Норматов. – Немало обращений мы получили и в ходе выездных судебных заседаний и приемов. Почти половина обратившихся – ранее осужденные и привлеченные к административной ответственности лица.
Основная часть обращений касается вопросов упрощения назначенного наказания, нарушения прав и свобод граждан, трудоустройства, получения копии приговора суда.
– Несколько месяцев назад по решению суда я должна была оплатить штраф в крупном размере, – говорит жительница районной махалли Гулистон Донохон Валихонова. – У меня не было никакой возможности сделать это, поэтому на выездном приеме председателя районного суда по уголовным делам я обратилась с просьбой снизить сумму. В результате мое дело было пересмотрено, назначенный штраф был заменен на исправительные работы.
По всем обращениям гражданам предоставлены необходимые разъяснения и рекомендации. С большинством обратившихся проведены непосредственные беседы для повышения их правовой грамотности.