ХАЛҚ БИЛАН МУЛОҚОТ. Сайёр қабулда 600 дан ортиқ мурожаат кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Тошкент вилоятидаги Халқ қабулхонасида Президент Администрацияси томонидан сайёр қабул ўтказилди.
Оммавий сайёр қабулда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Олий суд, Бош прокуратура, Адлия, Ички ишлар вазирлиги вилоят бошқарма ва ташкилотлари раҳбарлари, вилоят судлари раислари, мурожаатчи фуқаролар ва кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Барча даражадаги раҳбарларнинг аҳоли билан бевосита мулоқотга кириши, айниқса, сайёр қабуллар орқали мурожаатчилар ҳузурига бориши уларнинг адолатга, давлатга, эртанги кунга бўлган ишончини янада мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Энг муҳими, очиқ мулоқотларда аҳолига муносиб иш ва турмуш шароити яратиш борасида бор куч ва имкониятлар ишга солинаётир.
93a5c728-c639-4595-951c-b845814c71f5.jpg
Бундай саъй-ҳаракатлар уларнинг мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларга дахлдорлик ҳиссини юксалтириб, дунёқарашини тубдан ўзгартириш, яратувчанлик ва ташаббускорлигини оширишга замин яратаётир.
Тошкент вилоятида ҳам мурожаатлар билан ишлаш тизими сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди. Бу борада Ўзбекистон Республикаси Президентининг вилоятдаги Халқ қабулхоналари, турли вазирлик ва идора раҳбарлари томонидан ўтказилаётган сайёр қабуллар алоҳида аҳамият касб этмоқда. Маълумотларга кўра, жорий йилнинг дастлабки 2 ойида 5 минг 600 жисмоний ва юридик шахс вилоят, туман ва шаҳардаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг Халқ қабулхоналарига мурожаат қилган. Мурожаатларнинг 3 минг 500 дан ортиғи, яъни 63 фоизи қаноатлантирилган.
96c3a55b-b724-4eb4-a21f-6bb62106ff7c.jpg
Шу даврда вилоят ҳудудида 530 дан ортиқ сайёр қабул ўтказилиб, 4 минг 500 дан ортиқ мурожаат қабул қилинган. Уларнинг қарийб 2 мингтаси қаноатлантирилган.
Сайёр қабулда аҳоли мурожаати мазмунидан келиб чиқиб, уларни Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Улуғбек Мухаммадиев, Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси Козимжон Комилов, Бош прокурор Отабек Муродов, Адлия вазири Русланбек Давлетов, Ички ишлар вазири Пўлат Бобожонов, Тошкент вилояти ҳокими Ғуломжон Ибрагимов, вилоят бошқарма ва ташкилотлари раҳбарлари қабул қилди.
812eca4d-f1ba-442a-9231-1e887c5ec549.jpg
– Турмуш ўртоғим Мирзо Улуғбек туманида нон маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланар эди, – дейди Мукаррам Нуралиева. – 2007 йилда бевақт қазо қилди. Шундан сўнг давлат нотариуси томонидан турмуш ўртоғим бошқарувида бўлган "Дон-нон" масъулияти чекланган жамияти устав фондининг 87 фоиздан ортиқ қисми оиланинг меросхўрлари сифатида қизим иккаламизга ажратилиши белгиланди. Лекин, турмуш ўртоғим ўрнини эгаллаган собиқ ўринбосари оиламизга тегишли бўлган мазкур улушни ўз фойдасига ўзлаштириб олди. 10 йиллик чопа-чоплардан сўнг, ниҳоят адолат қарор топди. Унга нисбатан ўтган йили Тошкент шаҳар прокуратураси томонидан жиноят иши очилди. Бош прокурорга мана шу масала юзасидан мурожаат қилиб, қўзғатилган мазкур жиноят ишини ўз назоратига олишини ва адолатни тўлиқ қарор топтиришда амалий ёрдам беришини сўрадим.
ca0ef11a-e8da-4263-9868-a6bbf52d2dfd.jpg
Сайёр қабулда ҳар бир мурожаатчининг арзи-ҳоли тингланиб, уларнинг эътирозига сабаб бўлган ҳолатлар чуқур таҳлил қилинган ҳолда бартараф этиш чоралари кўрилди. Аксарият мурожаатларда келтирилган қонун бузилиши ҳолатлари ва бошқа ижтимоий-иқтисодий муаммолар жойида ҳал этилди.
– 2000 йилдан буён оилам билан Ҳақиқат кўчаси 86-уйда яшайман, – дейди чирчиқлик Бахтиёр Ҳасанов. – Ўша йили шу уйни сотиб олиб, ҳужжатларини расмийлаштиришни бошладик. Кўчамизнинг бузилиши мумкинлиги ваажи билан бу жараён пайсалга солинди. Оқибатда уйнинг электр, газ, сув ва бир қатор ҳужжатлари менинг номимга ўтгани ҳолда, уйга эгалик ҳуқуқи берилмади. Ҳозир уйимиз эгасиз. Чунки, собиқ эгаси уни менга сотган ва унда уйга эгалик ҳуқуқи йўқ. Қизиғи, 19 йилдирки, ўз уйимга бундай ҳуқуқ ўзимда ҳам йўқ. Шу масала бўйича мурожаат қилиб, амалий ёрдам сўраб келдим.
2371de11-77e0-4884-b110-0cd01099a63f.jpg
Аҳоли билан очиқ мулоқот мобайнида аҳолининг 400 дан ортиқ мурожаати тингланиб, маълум қисми жойида бартараф этилди. Маълум муддат, яъни атрофлича ўрганиш ёки вақт тақозо этиладиган мурожаатлар бўйича тегишли мутасаддиларга вазифа белгиланиб, ижроси назоратга олинди.

В Народной приемной Президента Республики Узбекистан Ташкентской области Администрацией Президента проведен выездной прием.
В нем приняли участие руководители Администрации Президента Республики Узбекистан, Верховного суда, Генеральной прокуратуры, министерств юстиции, внутренних дел, областных управлений и организаций, председатели областных судов, представители широкой общественности.
Непосредственный диалог руководителей всех уровней с населением, беседа с обращающимися в ходе выездных приемов служат укреплению доверия к государству, справедливости, уверенности в завтрашнем дне. Главное, в ходе подобных мероприятий прилагаются все усилия для создания достойных условий для жизни и работы населения.
Это, в свою очередь, усиливает в гражданах чувство сопричастности к реализуемым реформам, служит основой для коренного изменения отношения к жизни, повышению инициативности и созидательности.
В Ташкентской области работа с обращениями граждан проводится на качественно новом уровне. Важное значение в данном направлении имеют деятельность народных приемных Президента Республики Узбекистан, проводимые руководителями различных министерств и ведомств выездные приемы. Согласно данным, за первые два месяца текущего года в народные приемные Президента в областях, районах и городах обратились 5600 физических и юридических лиц. Удовлетворено свыше 3500 обращений, то есть 63 процента.
В области за этот период проведено свыше 530 выездных приемов, принято свыше 4500 обращений. Удовлетворены почти 2 тысячи из них.
На состоявшемся выездном приеме обращения рассмотрели первый заместитель советника Президента Республики Узбекистан Улугбек Мухаммадиев, председатель Верховного суда Козимжон Комилов, Генеральный прокурор Отабек Муродов, министр юстиции Русланбек Давлетов, министр внутренних дел Пулат Бабаджанов, хоким Ташкентской области Гуломжон Ибрагимов, руководители областных управлений и организаций.
– Мой супруг занимался производством хлебной продукции в Мирзо-Улугбекском районе, – говорит Мукаррам Нуралиева. – Однако скоропостижно скончался в 2007 году. Мне и моей дочери в качестве наследства государственным нотариусом был определен переход свыше 87 процентов уставного фонда ООО «Дон-нон», которым руководил мой супруг. Но занявший место моего супруга его бывший заместитель присвоил себе принадлежащую нашей семье долю. Через десять лет волокиты, наконец, справедливость восторжествовала. В отношении него в прошлом году Ташкентской городской прокуратурой было возбуждено уголовное дело. Я обратилась к Генеральному прокурору с этим вопросом, попросила взять под свой контроль данное уголовное дело и оказать практическое содействие в утверждении справедливости.
На выездном приеме заслушано обращение каждого гражданина, путем глубокого анализа каждой ситуации приняты меры по устранению выдвинутых проблем. Случаи нарушений закона и другие указанные в обращениях социально-экономические проблемы решены на месте.
– С 2000 года проживаю с семьей в доме №86 на улице Хакикат, – говорит Бахтиёр Хасанов из города Чирчика. – После покупки дома сразу стали оформлять на него документы. Однако этот процесс был отложен на неопределенное время из-за возможности попадания дома под снос. В результате документы на поставку электроэнергии, газа, воды и другие коммунальные услуги были оформлены на мое имя, но при этом не выдано право собственности на дом. Сейчас у дома нет хозяина, потому что бывший владелец продал его мне и у него нет права собственности. Интересно, что на протяжении 19 лет и у меня нет права собственности на этот дом. Обратился с просьбой помочь в решении этого вопроса.
В ходе открытого диалога заслушано свыше 600 обращений граждан, определенная часть решена на месте. По обращениям, требующим более тщательного изучения или времени для решения, даны поручения соответствующим должностным лицам, исполнение взято под контроль.
В рамках выездного приема группе лиц с инвалидностью предоставлены инвалидные коляски, нуждающимся в социальной защите гражданам – продовольственная продукция.