Шерали бобо – 30 невара, 34 чевара ардоғида
Сурхондарё вилоятида 65 нафар Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси фарзанду неваралар ардоғида умргузаронлик қилмоқда. Уларнинг олти нафари Термиз шаҳрида яшайди.
“Гулираъно” маҳалласида истиқомат қилаётган Шерали бобо Ҳайдаров бугунги тинч, осойишта ҳаётимиз учун курашган мард, жасур юртдошларимиздан.
Бу йил 94 ёшни қарши олаётган отахон 22 ёшида урушга отланди. Ўшанда 1943 йилнинг қиш фасли эди. Шерали Ҳайдаров ва унинг сафдошлари Бухоро вилояти Галаосиё қишлоғида кузгача тайёргарлик кўрди. Қурол-аслаҳалардан фойдаланишни ўрганди. Фашистлар томонидан ишғол қилинган ҳудудлар географияси билан яқиндан танишди.
– Ўша йили сентябрь ойида гоҳ поездда, гоҳ пиёда юриб, Украинанинг Запорожье шаҳрига етиб бордик. Шу ерда бизни урушга киритди. Ҳеч кўз олдимдан кетмайди фронт, деганлари олов бўлар экан. Эҳ-ҳе, қандай забардаст йигитлар ана шу оловда ҳаётдан кўз юмди. Бу кунлар ҳеч кимнинг бошига тушмасин. Дунёда уруш бўлмасин, – дейди Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси Ш.Ҳайдаров.
Оддий аскар Шерали Ҳайдаровларнинг ҳарбий батальони Киев шаҳрини фашистлардан озод этишда жанг қилаётганида ёш жангчи дайди ўқ зарбидан ҳушдан кетди. Бошидан ярадор бўлди. Госпиталда жуда узоқ даволанди. Шифокорлар контузия ташхиси билан унга меҳр бериб қарашди. Урушда кўрсатган жасоратлари орден ва медаллар билан тақдирланди. 1945 йил июль ойида Сурхондарёга, туғилиб ўсган қишлоғи Сайробга қайтди.
– Душманни Берлингача қувиб бориш бир умрлик армон бўлиб қолди, – дейди Шерали бобо. – Ногирон бўлиб, уйга келдим. Лекин, бошқа кўплаб сафдошларим каби ғалаба нашидасини тотмасдан ҳаётдан кўз юмиб кетмаганимга шукрона айтардим. Бу ғалаба – авлодларимиз бахти, деб ўйлар эдим. Она қишлоғимга ёруғ юз билан қайтгач, меҳнат фаолиятимни бошладим. Кўп йиллар табелчи бўлдим. Бригадага етакчилик қилдим. Оила қурдим. Урушдан кейинги очарчиликларни бошдан ўтказдим.
Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси бундан 66 йил муқаддам Термиз шаҳрига кўчиб келиб, вилоят марказида меҳнат фаолиятини давом эттирди. Болалар боғчаси, мактаб, кинотеатр ва уй-жойлар қурилишида ишлади. Урушда олган жароҳати азият бера бошлагач, қоровул бўлди.
14.jpg
– Қоровулликдан кексалик пенсиясига чиқдим, – дейди Шерали Ҳайдаров. – Авваллари уруш қатнашчиларига ҳозиргидек эътибор ва ғамхўрлик йўқ эди. Эндиликда маҳалла фаоллари, ёшлар, давлат хизматчилари, шифокорлар келиб ҳол-аҳвол сўраб туришибди. Президентимиз ҳар йили моддий ва маънавий рағбатлантирмоқда. Буларнинг барчаси ёшимизга ёш қўшиб, ўзимизни тетик, бардам ҳис этишимизга яқиндан кўмаклашмоқда. Ҳар кун тонгда юртимизга тинчлик, барака тилаб, дуо қиламан.
Пиру-бадавлат табаррук отахон Иккинчи жаҳон урушидан сўнг тинмай меҳнат қилди. Уч ўғил, уч қизни тарбиялаб, камолга етказди. Бироқ, ҳали ҳам тетик, соғлом. Айни пайтда ўттизга яқин невара, 34 чеваранинг суюкли бобоси. Фарзандлари, невара, чеваралари ардоғида тинч, осуда ва фаровон ҳаёт кечирмоқда.
11.jpg
Биз “Гулираъно” маҳалласида отахон яшаётган уйга борганимизда Термиз шаҳридаги 12-умумтаълим мактабининг бир гуруҳ ўқувчилари Шерали Ҳайдаровдан хабар олиб, 9 май – Хотира ва қадрлаш куни олдидан табриклаш учун келган экан. Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси уларга аскарлик даврида кўрган-билганлари ва урушдан кейинги тикланиш йиллари билан боғлиқ хотираларини сўзлаб бераётган эди.
– Отахон маҳалламизнинг фахри, – дейди 12-умумтаълим мактаби бошланғич синф ўқитувчиси Шоира Янгибоева. – Бу хонадон бизга жуда яқин бўлиб қолган. Ёшларимиз гурунгларига жуда қизиқади. Байрамлар арафасида ўқувчиларимиз билан келиб, бободан ҳол-аҳвол сўраймиз, маслаҳатларига қулоқ тутамиз. Бу учрашувлар ўғил-қизларимизнинг Ватанга муҳаббат ва садоқат, миллий қадриятларимизга ҳурмат ҳиссини кучайтиришга, тинч-осуда ва обод ҳаётнинг қадрига етишга ўргатаётгани билан ҳам аҳамиятлидир.

В Сурхандарьинской области 65 участников Второй мировой войны живут, окруженные любовью и заботой своих детей и внуков. Шестеро из них проживают в Термезе.
Житель махалли "Гулираъно" Шерали-бобо Хайдаров является одним из наших отважных и смелых соотечественников, сражавшихся за нынешнюю мирную и спокойную жизнь народа.
Шерали-бобо, которому в этом году исполнится 94 года, отправился на войну в 22 года. Это было зимой 1943 года. Шерали Хайдаров и его сослуживцы до весны проходили подготовку в селе Галаосиё Бухарской области. Научились пользоваться оружием. Ознакомились с географией оккупированных фашистами территорий.
- В сентябре того года то поездом, а временами пешим ходом добрались до украинского города Запорожье, - говорит Шерали-бобо. - Здесь мы и вступили в бои. Перед глазами до сих пор всплывают ужасающие картины войны. Сколько сильных парней ушли из жизни в ее пламени. Пусть никого не постигнут те ужасы, которые пережили мы, и в мире всегда будет царить спокойствие.
В ходе освобождения Киева от фашистов военным батальоном, в котором служил рядовой солдат Шерали Хайдаров, его поразила шальная пуля. После ранения в голову он длительное время лечился в госпитале. Врачи бережно за ним ухаживали. За свой героизм на войне он был награжден орденами и медалями. В июле 1945 года Шерали Хайдаров вернулся в Сурхандарью – родное село Сайроб.
- Погнать врагов до самого Берлина мне не довелось, - говорит Шерали-бобо. - Вернулся домой инвалидом, но не погиб, как множество моих товарищей, не ощутивших вкус победы. Вернувшись в родное село с высоко поднятой головой, я начал свою трудовую деятельность. На протяжении многих лет работал табельщиком. Создал семью. Пережил голодовку послевоенных лет.
66 лет тому назад участник Второй мировой войны переехал в Термез и продолжил свою трудовую деятельность в областном центре. Работал на строительстве детских садов, школ, кинотеатров и домов. После того, как полученное им на войне ранение начало его мучить, он устроился сторожем.
- Вскоре вышел на пенсию, - говорит Шерали Хайдаров. - В прежние времена участникам войны не уделялось такого внимания и заботы, как сегодня. Теперь же нас навещают махаллинские активисты, молодежь, государственные работники и врачи. Они дарят нам различные подарки. Президент нашей страны ежегодно материально и духовно нас поощряет. Все это продлевает нашу жизнь и дарит нам силы. Каждое утро я молюсь за мир и благополучие нашей страны.
Почитаемый всеми Шерали Хайдаров неустанно трудился после войны. Воспитал 3 сыновей и 3 дочерей. И по сей день бодр и здоров. В настоящее время он любимый дедушка около тридцати внуков и 34 правнуков.
Придя в дом Шерали Хайдарова в махалле "Гулираъно", мы увидели, как группа учащихся общеобразовательной школы №12 города Термеза поздравляет его в преддверии 9 мая – Дня памяти и почестей. Участник Второй мировой войны поделился с ними своими воспоминаниями о военных годах и послевоенном восстановлении страны.
- Он – гордость нашей махалли, - говорит учительница начальных классов общеобразовательной школы №12 Шоира Янгибоева. - Молодежь с большим интересом слушает его рассказы. Мы с учениками школы навещаем его в преддверии праздников. Прислушиваемся к его советам. Подобные встречи примечательны тем, что усиливают у молодежи чувства любви и преданности Родине, уважения к национальным ценностям, призывают ценить мирную, спокойную и благополучную жизнь.