Жиззах вилояти Дўстлик туманида Ўзбекистон Республикаси адлия вазири ўринбосари Акбар Тошқулов Зафаробод, Мирзачўл, Арнасой туманларида фаолият олиб бораётган тадбиркорлар билан учрашди. Унда тадбиркорлар фаолиятида ўзларини қийнаётган муаммолар юзасидан мурожаат қилди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 14 майдаги “Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва ҳимоя қилиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармонига мувофиқ ташкил этилаётган Бош вазир қабулхоналарининг тадбиркорликни ривожлантиришдаги аҳамияти, жойларда ушбу қабулхоналарни ташкил этиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналари ўз фаолиятини вилоят, шаҳар ва туманлардаги Тадбиркорликка кўмаклашиш марказлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги ва унинг ҳудудий марказлари билан яқин ҳамкорликда амалга оширади. Айни кунларда иш бошлаши кутилаётган қабулхоналарда ҳар бир масала 2 кунда, агар мазмун жиҳатдан кўриб чиқилиши талаб этилса 7 кун ичида ҳал этилади.
Бош вазир қабулхонасини ишга туширишга тайёргарлик доирасида ташкил этилган учрашувда тадбиркорларнинг 100 га яқин савол ва мурожаатлари қабул қилинди. Мурожаатлардан 20тасида кўтарилган масалани ҳал қилишни адлия вазири ўринбосари шаҳсан ўз назоратига олди. 30 дан ортиқ мурожаат жойининг ўзида ҳал этиш бўйича тегишли ташкилот раҳбарлари зиммасига юклатилди. Қолган мурожаатлар бўйича эгаларига ҳуқуқий тушунча ва маслаҳатлар берилди.
– Паррандачилик фермаси барпо этиш учун 3 миллиард сўм кредит ва 1 гектар ер майдони олиш бўйича мурожаатим ҳозиргача муаммо бўлиб келаётган эди, – дейди Дўстлик туманидаги “Олий ҳиммат сари” масъулияти чекланган жамияти раҳбари Беҳзод Равшанов. – Бугун менинг ушбу мурожаатимни ҳал этиш тегишли тижорат банки ва бошқа алоқадор ташкилотлар мутасаддиларига топширилиб, ижросини адлия вазири ўринбосари шаҳсан назоратига олди. Бош вазир қабулхонаси ташкил этиши биз тадбиркорларнинг муаммоларини ҳал этишда янги амалий қадам бўлганлигига ишонаман.

В Дустликском районе Джизакской области заместитель министра юстиции Республики Узбекистан Акбар Тошкулов встретился с предпринимателями, ведущими деятельность в Зафарабадском, Мирзачульском, Арнасайском районах. На ней предприниматели обратились с проблемами, встречающимися в их деятельности.
На встрече предоставлена подробная информация о значимости приемных Премьер-министра в развитии предпринимательства, создаваемых в соответствии с Указом Президента нашей страны “О мерах по коренному совершенствованию системы поддержки и защиты предпринимательской деятельности” от 14 мая 2019 года, работе, проводимой на местах по созданию этих приемных.
Известно, что приемные Премьер-министра Республики Узбекистан по рассмотрению обращений предпринимателей будут вести свою деятельность в тесном сотрудничестве с Агентством государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан и его региональными центрами. В ожидающих начала работы приемных каждый вопрос будет решаться в течение двух дней, если потребуется содержательное рассмотрение, то в течение семи дней.
На мероприятии, организованном в рамках подготовки к задействованию приемной Премьер-министра, принято почти 100 вопросов и обращений предпринимателей. Решение 20 поднятых в обращениях вопросов заместитель министра юстиции взял под собственный контроль. На руководителей соответствующих организаций возложены задачи по решению на месте свыше 30 обращений. По остальным обращениям предоставлены правовые разъяснения и консультации.
- Мое обращение по получению кредита в размере 3 миллиардов сумов и 1 гектара земли для возведения птицеводческой фермы до сих пор было проблемой, - говорит руководитель общества с ограниченной ответственностью “Олий химмат сари” в Дустликском районе Бехзод Равшанов. - Решение моего вопроса поручено ответственным работникам соответствующего коммерческого банка и других организаций, исполнение заместитель министра взял под личный контроль. Создание приемной Премьер-министра станет новым практическим шагом в решении проблем предпринимателей.