Бухоро вилояти ҳокими Ўктам Барноев Қоракўл туманида сайёр қабул ўтказди.
Тадбирда халқ таълими, мактабгача таълим, маданият, касб-ҳунар таълими, бандлик, соғлиқни сақлаш, қишлоқ хўжалиги бошқармалари, вилоят хотин-қизлар қўмитаси, ҳуқуқ-тартибот органлари, электр энергияси ва газ таъминоти каби бошқа кўплаб тегишли ташкилотлар мутасаддилари иштирок этди.
Муаммолар юзма-юз, ошкора кўтарилган учрашувда ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва ўзларининг қонуний манфаатлари билан боғлиқ масалалар юзасидан 75 киши мурожаат қилди. Уларнинг 35 нафари бевосита вилоят раҳбари томонидан қабул қилинди.
– “Янгибозор” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида туман марказидаги 16-болалар мусиқа ва санъат мактабининг филиали бор эди, – дейди мусиқа фани ўқитувчиси Эргаш Гадоев. – Мослаштирилган бино талабга жавоб бермай қолгани сабаб, ўтган йили бузиб ташланиб, ўрнида бошқа иншоот қурилди. Табиийки, филиал фаолияти тўхтаб қолди. Бу ерда шуғулланиб келган Янгибозор, ундан олисда жойлашган Дарғали, Жиғачи ва бошқа қишлоқларда яшовчи ўғил-қизлар эндиликда дарсдан кейин Қоракўл шаҳридаги болалар мусиқа ва санъат мактабига қатнашмоқда. Йўл олис, ҳар куни борди-келди анча-мунча харажат талаб қилади. Масалага ечим топиш мақсадида қабулга келдим. Туман ҳокими Янгибозорда қурилган бинолардан бирида ёш санъаткорларнинг шуғулланиши учун тегишли шароит яратишни ўз зиммасига олди. Албатта, бундан хурсандмиз.
Туман раҳбари ваъдаси ваъдалигича қолмаслиги аниқ. Чунки масала ижроси вилоят ҳокими назоратига олинади. Демак, натижа бўлади. Бундан уч ой илгари туманда ўтказилган сайёр қабулда келган фуқаро Матлаб ота Очиловнинг навбатдаги ташрифи шу билан боғлиқ. Матлаб ота ўшанда кўпсонли аҳоли яшайдиган катта Ваҳм қишлоғида замонавий ҚВП қуриш масаласида маҳалладошлари илтимосини ҳокимга етказган эди. Бугун эса оқсоқол миннатдорлик билдириш учун келибди. Унинг айтишича, ҳозирда вилоят маҳаллий бюджетининг прогноз кўрсаткичидан ошириб бажарилган маблағдан ажратилган сармоя ҳисобига қишлоқ врачлик пункти қурилиши тезкорлик билан олиб борилаётир.
Муайян бир туманда ўтказилаётган сайёр қабулнинг ҳудудий чегараси чекланмаган. Унда вилоятнинг яқин ва олис ҳудудлари фуқаролари ҳам мурожаат қилишади. Бу гал ҳам шундай бўлди. Тадбирга қўшни Олот, шунингдек, вилоят маркази ва Бухоро тумани аҳолиси вакиллари келишган.
Умуман, сайёр қабулда фуқароларнинг уй-жой, саломатликни тиклаш, йўлларни таъмирлаш, сув, электр энергияси, газ таъминоти, моддий ёрдам каби ўнлаб масалаларда мурожаатлари қабул қилинди. Уларнинг 30 фоиздан зиёдроғи жойида ҳал қилинди. Қолганлари назоратга олинди.
Шу ўринда муҳим бир жиҳатга эътиборни қаратиш лозим бўлади. Бундан уч ой илгари ушбу туманда ўтказилган сайёр қабулда 200 дан зиёд мурожаатлар рўйхатга олинган эди. Бугунги кунда эса улар сони саксонтага ҳам етгани йўқ. Демак, аён бўлаётирки, ҳудудда муаммолар сони бир мунча камайиб бораётир. Хуллас, сайёр қабул самарадорлиги ошмоқда.
Сайёр қабул доирасида анъанага кўра, аҳолининг муайян қисми эҳтиёжларини таъминлашда муҳим аҳамиятга эга меҳнат ярмаркаси ва аҳолини чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказиш тадбирлари ҳам ташкил этилди.

Хоким провел выездной прием в Каракульском районе
В мероприятии приняли участие ответственные лица областных управлений народного образования, дошкольного образования, культуры, профессионального образования, занятости, здравоохранения, сельского хозяйства, комитета женщин, правоохранительных органов, организаций электро- и газоснабжения.
На встрече, где открыто поднимались проблемы, 75 человек обратились по различным вопросам. 35 из них были приняты непосредственно хокимом области.
– На территории схода граждан махалли “Янгибозор” функционировал филиал детской школы музыки и искусства №16, расположенной в районном центре, – говорит учитель музыки Эргаш Гадоев. – Из-за того, что приспособленное здание перестало отвечать требованиям, его снесли и на месте построили другое. Тем самым прекратилась деятельность филиала. Занимающиеся здесь дети из села Янгибозор, отдаленных сел Даргали, Жигачи и других теперь после занятий в школе вынуждены ездить в детскую школу музыки и искусства в городе Каракуле. Дорога дальняя, требуются расходы. Я пришел на прием для решения этой проблемы. Хоким района взял на себя ответственность за создание соответствующих условий для занятий юных музыкантов в одном из зданий, построенных в селе Янгибозор.
За исполнением каждой задачи установлен контроль, значит будет и результат. Тому пример – очередное посещение выездного приема гражданином Матлабом-ота Очиловым. Ранее он обратился к хокиму с просьбой о строительстве современного сельского врачебного пункта на территории густонаселенного села Вахм. А сегодня аксакал пришел поблагодарить хокима. За счет средств, выделенных за перевыполнение прогнозных показателей местного бюджета области, ускоренными темпами ведется строительство сельского врачебного пункта.
Выездные приемы, проводимые в одном районе, территориально не ограничивается. На них со своими обращениями приезжают люди из соседних и отдаленных районов. И на этот раз было так же. В мероприятии участвовали представители соседнего Алатского района, областного центра и Бухарского района.
В целом на выездном приеме были приняты десятки обращений граждан, касающихся вопросов жилья, восстановления здоровья, ремонта дорог, обеспечения водой, газом, электроэнергией, оказания материальной помощи. Более 30 процентов из них были решены на месте. Остальные взяты под контроль.
При этом следует отметить, что на прошедшем в этом районе три месяца тому назад выездном приеме было зарегистрировано более 200 обращений. Сегодня их число не превышает и 80. Значит, в районе сокращается количество проблем, повышается эффективность приемов.
По традиции, в рамках выездного приемы были проведены ярмарка труда и углубленный медосмотр населения.