Ватанимиз Мустақиллигининг 28 йиллик байрами Жиззах вилояти Дўстлик туманида янги уй тўйларига уланиб кетди.
Туман марказида қуриб битказилган ҳар бири 24 хонадондан иборат 6 та тўрт қаватли, ҳар бири 6 сотих ҳовлили 46 та бир қаватли уйга жами 190 та оила кўчиб кирди.
Дўстлик тумани истиқлол йилларида барча соҳаларда ривожланишнинг ойдин йўлига тушиб олган туманлардан бири. Айниқса, вилоятда амалга оширилаётган “Илғор ҳудуд” давлат дастури доирасида туманни иқтисодий-ижтимоий ривожлантириш, аҳоли турмуш фаровонлигини ошириш соҳаларида ибратли ишлар қилинмоқда. Эришилаётган ютуқлар Мустақиллик байрами кунларида фойдаланишга топширилган янги замонавий турар жойлар, давлат идораларининг янги бинолари, ишлаб чиқариш, хизмат кўрсатиш иншоотлари тимсолида яққол намоён бўлди.
Алишер Навоий номидаги маҳалла ҳудудидаги “Янги ҳаёт” массивида ҳар бири 24 хонадонли 6 та тўрт қаватли, ушбу маҳалланинг “Мингчинор” массивида ҳар бири 3 хонали 2 сотих ҳовлили 46 та бир қаватли уй битказилиши билан Дўстлик шаҳарчаси янада обод ва кўркам қиёфага кирди. Туманда Ватанимиз Мустақиллиги байрамининг энг катта тантаналари ҳам ана шу икки янги турар жой массивида бўлди.
Янги уйлар биринчи навбатда аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож тоифаларига ажратилди.
Шунингдек, бир қаватли 46 уйнинг 6 таси оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган, уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож аёлларга берилиб, бошланғич тўлови Хотин-қизларни ва оилани қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағлари ҳисобидан тўланди.
Яна бир қулайлик янги уйга кўчиб кирган кам таъминланган хотин-қизларга тикув машиналари берилиб, тумандаги йирик корхоналарга касаначилик асосида ишга жойлаштирилди. Бу билан уларга доимий даромад манбаи, уйининг ипотека кредитини тўлаш имконияти яратиб берилди.
Байрам кунлари туманнинг Боғзор қишлоғидаги кўп йиллардан бери ночор ҳолга келиб қолган 10-сонли “Табассум” мактабгача таълим муассасаси реконстукциядан сўнг фойдаланишга топширилиши ҳам тантанали ўтди. Иншоотнинг тўлиқ янгиланиб, 100 ўринли замонавий муассасага айлантирганидан қишлоқ аҳлини беҳад мамнун этди.
Шунингдек, истиқлол байрами кунларида туманда Давлат хизматлари маркази, бир қатор тижорат банклари туман бўлимларининг, туман давлат солиқ инспекциясининг янги бинолари фойдаланишга топширилди.
– Мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар туфайли фақат шаҳарлар эмас, қишлоқ ҳудудлари обод бўлиб, улкан ўзгариш юз бермоқда, – дейди халқ депутатлари туман кенгаши депутати, меҳнат фахрийси Дўстмурод Қодирқулов. – Буни туманимизнинг кун сайин обод ва кўркам бўлиб, аҳолининг турмуш фаровонлиги ошиб бораётганида кўриб турибмиз. Ахир бир йилда икки юздан зиёд оилани уй билан таъминлаш, халқимизга хизмат қиладиган ўнлаб ижтимоий иншоотларни қуриб ишга тушириш қайси даврда бўлган? Бу кунларга етганимиздан қувонмай бўладими. Халқимиз истиқлол байрамини ҳар қачонгидан-да юксак кўтаринкилик, катта хурсандчилик билан нишонлаётгани боиси ҳам шунда.
Одамлар қалбини фахр ва ғурурга тўлдирувчи, ҳаётдан рози қилувчи бундай ободлик, бунёдкорлик, янгиланиш фақат ушбу туманга эмас, вилоятнинг барча ҳудуди учун асосий белгига айланиб қолди. Кейинги йилларида бунёд этилган, қайтадан қурилган мактаб, мактабгача таълим, тиббиёт муассасалари, спорт иншоотлари, обод ва равон йўллар ҳудуд қиёфасини тубдан ўзгартирмоқда. Энг муҳими бу ўзгаришлар бугунги кунидан мамнун яшаётган, эртанги кунига катта ишонч билан қаршилаётган одамлар кайфиятида акс этаётир.

Подарок на праздник: 190 семей стали обладателями новых домов
В Дустликском районе Джизакской области праздник независимости нашей Родины для местного населения продолжился новосельем.
В возведенные в районном центре 6 четырехэтажных домов, каждый из которых состоит из 24 квартир, 46 одноэтажных домов по 6 соток переселилось 190 семей.
Дустликский район один из тех районов, в котором в годы независимости начался процесс развития во всех сферах. В рамках реализации в области государственной программы “Передовой регион”(“Илгор худуд”) осуществляется весомая работа по социально-экономическому развитию, повышению благосостояния населения района. Достигаемые результаты четко отражаются на примере сданных в эксплуатацию в дни праздника независимости новых современных жилых домов, новых зданий государственных органов, производственных предприятий, пунктов обслуживания.
Новые дома, возведенные на массивах “Янги хаёт” и “Мингчинор”, расположенные на территории махалли имени Алишера Навои, придали им благоустроенный и красивый облик. В районе самые большие праздничные торжества прошли именно на этих массивах.
Новые дома выделены прежде всего социально уязвимым слоям населения.
Также 6 из 46 одноэтажных домов выделены женщинам, оказавшимся в тяжелой социальной ситуации, нуждающимся в улучшении жилищных условий, начальные взносы за них выплачены из средств Общественного фонда по поддержке женщин и семьи.
Еще одним подарком для малообеспеченных женщин, заселившихся в новые дома, стала передача им швейных машин и трудоустройство на крупные местные предприятия в качестве надомниц. Тем самым для них появились источник постоянного дохода, возможность для выплаты ипотечных кредитов.
В праздничные дни торжественно сдано в эксплуатацию после реконструкции и дошкольное образовательное учреждение №10 “Табассум” в селе Богзор, которое в течение многих лет находилось в плачевном состоянии. Полная реконструкция детского сада и его преобразование в современное учреждение на 100 мест подарило населению села безграничную радость.
В праздничные дни в районе сданы в эксплуатацию здания Центра государственных услуг, районных отделений ряда коммерческих банков, государственной налоговой инспекции.
- Благодаря проводимым в нашей стране реформам работа по благоустройству, масштабные преобразования осуществляются не только в городах, но и в селах, - говорит депутат областного Кенгаша народных депутатов, ветеран труда Дустмурод Кодиркулов. – Сегодня мы видим, как наш район с каждым днем становится все более благоустроенным и красивым, повышается благосостояние населения. Когда еще за один год обеспечивали жильем свыше двухсот семей, создавали и запускали десятки социальных объектов, служащих во благо народа? Нельзя не радоваться тому, что мы дожили до этих прекрасных дней. Именно поэтому наш народ отмечает праздник независимости в приподнятом настроении.
Такая благоустроительная и созидательная работа, преобразования, которые вызывают у людей чувство гордости, превратились в главный знак не только этого района, но и всех регионов области. Возведенные и реконструированные в последние годы школы, дошкольные образовательные и медицинские учреждения, спортивные объекты, ровные широкие дороги в корне меняют облик региона.
Самое главное, эти преобразования отражаются на настроении людей, которые живут с чувством удовлетворения сегодняшним днем и крепкой верой в завтрашний день.