Ҳар ким яхши яшашга ҳақли: сектор раҳбари маҳалла аҳли муаммоларини ўрганди
Навоий вилоят Давлат солиқ бошқармаси бошлиғи, 4-сектор раҳбари Азамат Бозоров Хатирчи тумани Оқтепа маҳалласида сайёр қабул ўтказди.
Мамлакатимиз мустақиллигининг 28 йиллиги шукуҳи кезиб юрган шу кунларда Хатирчида ҳам янги ижтимоий объектлар фойдаланишга топширилмоқда. Ҳудудда амалга оширилаётган бунёдкорлик, янгиланишлар натижасида аҳоли кайфиятида кўтаринкилик ҳукмрон.
Энг муҳими, туманда аҳолининг турмуш фаровонлигини ошириш, оилаларнинг даромад манбаини яхшилаш мақсадида “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури асосида 71 миллиард сўм миқдорида имтиёзли кредитлар ажратилган. Хонадонларда иссиқхона, паррандачилик, тикувчилик, қандолатчилик, чорвачилик каби йўналишларда самарали ишлар олиб борилмоқда.
Сайёр қабулда туман ҳокими ўринбосари, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Хатирчи туманидаги Халқ қабулхонаси мудири, туман прокурори ва ички ишлар бўлими бошлиғи ҳамда вилоят ташкилотлари мутасаддилари, тумандаги корхона, ташкилот раҳбарлари иштирок этиб, ҳар бир кўтарилган муаммога амалий ечим топишга алоҳида эътибор қаратди.
Халқ билан мулоқотда 70 дан ортиқ фуқаро иштирок этиб, 12 фуқаро томонидан 14 масала кўтарилди. Шундан 2 масала учрашувнинг ўзида ҳал этилиб, 12 масала назоратга олинди.
Маҳаллада истиқомат қилувчи фуқаро Саъдулла Жабборов маҳалладошлар номидан ҳудудда трансформатор билан боғлиқ муаммо сабаб доимий равишда электр энергиясидаги узилишлар ёки кучланишнинг меъёрдан паст кўрсаткичга тушиб кетиши натижасида маиший техникалар ишдан чиқаётганидан шикоят қилди. Мазкур масалани тегишли тартибда кўриб чиқиб, белгиланган муддатда ҳал этиш учун туман ҳокими ўринбосарига топшириқ берилди.
Оқтепа маҳалласидаги 30-умумтаълим мактаби ўқитувчиси Фазлиддин Йўлдошев муассасанинг иситиш тизимидаги муаммони бартараф этишда мутасаддилардан кўмак сўради. Айниқса, маҳалла тоғли ҳудудда жойлашгани сабаб қиш эрта тушиши мактабдаги бу муаммони янада оғирлаштиради. Учрашувда мазкур масалани ижобий ҳал этиш бўйича мутасаддиларга зарур кўрсатмалар берилиб, тез кунда мактабдаги муаммо бартараф этиладиган бўлди.
– Кўп йиллар қишлоғимизга автобус қатнаб, аҳолининг мушкулини осон қилиб келарди, – дейди Намоз бобо Йўлдошев. – Негадир, автобус қатнови тўхтади. Иложсиз аҳоли енгил машиналарда туман марказига қатнайди. Таксилар эса куннинг тиғиз вақтларида ва тушдан кейин атайин, асоссиз равишда кира ҳақини кўтариб юборади. “Минсанг шу, минмасанг ўзинг биласан” қабилида. Бу ҳолатни назорат қиладиган мутасадди шу кунгача топилмади. Сайёр қабулда вилоят солиқ бошқармаси бошлиғи масалани қатъий назоратга олиб, масъул ташкилотларга таклиф киритган ҳолда ижобий ечим топиш хусусида фикр билдирди. Насиб этса, Оқтепа маҳалласи аҳолисини қийнаб келаётган бу муаммо ечим топади.
– Қайнопам бир қизи билан каталакдек уйда ночор турмуш кечиради, – дейди Дилафрўз Абдуманнонова. – Ёғингарчилик бошланди дегунча томдан чакки ўтиб, аранг баҳордан чиқишади бечоралар. Қаерга мурожаат қилсак, пайсалга солиб келинарди. Вилоят давлат солиқ бошқармаси бошлиғи, 4-сектор раҳбари қишлоғимизда сайёр қабул ўтказаётганидан хабар топиб, мазкур масала юзасидан амалий ёрдам сўраганимда, дарҳол туман солиқ инспекцияси бошлиғига топшириқ берди. 15 кун ичида опамнинг бошпанаси томи шифер билан ёпилиши айтилди. Бўлар экан-ку, эҳтиёжмандларга кўмак бериб, бечораҳол оилалар дардига малҳам топса. Аввало, Президентимизга минг раҳмат. Мана шундай тизим яратиб, ҳар бир оила ҳолидан уйма-уй юриб хабар олишни йўлга қўйганидан мамнунмиз.
Йиғилишда Хатирчи туманида ижтимоий ҳимояга муҳтож, ногиронлиги бўлган 2 нафар фуқарога ногиронлик аравачаси ва кам таъминланган 10 нафар фуқарога озиқ-овқат маҳсулотлари берилди.

Начальник Навоийского областного налогового управления, руководитель 4-го сектора Азамат Бозоров провел выездной прием в махалле “Октепа“ Хатырчинского района.
В эти дни, когда в стране в связи с 28-летием независимости все еще царит праздничная атмосфера, в Хатырчинском районе сдаются в эксплуатацию социальные объекты. Осуществляемые на территории созидательная работа и преобразования поднимают настроение населения.
Самое главное, в целях повышения благосостояния населения, создания для жителей источников дохода на основе программы “Каждая семья - предприниматель“ выделены кредиты в размере 71 миллиарда сумов. Жители создают у себя в домах теплицы, эффективно налаживают птицеводство, швейное дело, производство кондитерских изделий, животноводство и работу по другим направлениям.
В выездном приеме приняли участие заместитель районного хокима, заведующий Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Хатырчинском районе, прокурор и начальник отделения внутренних дел района, а также уполномоченные лица областных организаций, руководители местных предприятий. Они занимались практическим решением каждой затронутой проблемы.
На выездной прием пришли свыше 70 граждан, 12 из них затронули 14 вопросов, два из которых решены на месте, а остальные взяты под контроль.
Житель махалли Саъдулла Жабборов от имени всех жителей махалли пожаловался на то, что из-за проблем с трансформатором постоянно происходят сбои в электроснабжении, иногда напряжение снижается до показателя ниже нормы, что приводит к поломке бытовой техники. Заместителю хокима района было дано поручение по рассмотрению данного вопроса в соответствующем порядке и его решению в установленные сроки.
Жительница махалли Муборак Мухаммадиева на протяжении нескольких лет живет без электричества. Сложно жить без электроэнергии в сельских условиях, особенно в суровые зимние дни. Для незамедлительного решения этого вопроса руководитель сектора дал указания уполномоченным лицам районных и областных организаций электросетей. Решено, что электричество будет протянуто в дом М. Мухаммадиевой 1 октября.
Учитель общеобразовательной школы № 30 в махалле “Октепа“ Фазлиддин Юлдашев обратился за помощью к уполномоченным лицам в решении проблемы с отопительной системой школы. Ранний приход зимы из-за расположения махалли на горной территории требует скорейшего решения этой проблемы. Уполномоченным лицам даны необходимые указания по решению данного вопроса в ближайшие дни.
- Многие годы в наше село ездил автобус, что облегчало передвижение, - говорит Намоз-бобо Юлдашев. - Почему-то автобус перестал ездить. От безвыходности население добирается до районного центра на легковых автомобилях. А таксисты в час пик и вечером необоснованно завышают плату за проезд. До сих пор ни нашлось человека, который решил бы эту проблему. Начальник областного налогового управления взял вопрос под строгий контроль и дал свои рекомендации ответственным организациям по положительному решению этого вопроса. Будем надеяться, что эта давно волнующая население проблема скоро будет решена.
- Моя золовка со своей дочерью живет в тяжелых условиях в маленьком доме, - говорит Диляфруз Абдуманнонова. - Во время дождя у них протекает крыша. Куда бы мы ни обращались, нашу проблему откладывали в долгий ящик. Узнав, что начальник областного налогового управления, руководитель 4-го сектора проводит в нашем селе выездной прием, я обратилась к нему за практической помощью в решении данного вопроса. Он немедленно дал поручения начальнику районной налоговой инспекции. Мне сказали, что в течение 15 дней крыша дома моей золовки будет покрыта шифером. Можно же, оказывается, помогать нуждающимся и облегчать заботы малообеспеченных семей. Прежде всего, спасибо Президенту нашей страны за создание системы подворового обхода.
В ходе выездного приема двум жителям Хатырчинского района, имеющим инвалидность и нуждающимся в социальной защите, были выданы инвалидные коляски, а 10 малообеспеченным гражданам - продовольственные продукты.