Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазири, генерал-лейтенант Пўлат Бобожонов Жиззах вилояти ички ишлар бошқармаси бошлиғи раҳбарлик қилаётган 3-сектор штабида сайёр қабул ўтказди.
Ички ишлар вазири 3-сектор штабининг Жиззах шаҳридаги “Ўрда“ экологик боғи ҳудудида яқинда фойдаланишга топширилган янги биносида яратилган шарт-шароитлар билан танишди. Сектор идорасида мурожаатларни қабул қилиш, ҳудуд бошқаруви ташкил этилиши учун барча қулайлик яратилган.
Янги бинода “Ўрда“ экологик боғи учун ситуацион марказ ишга туширилган. Марказ томонидан 42 гектарлик майдон боғ ҳудудига ўрнатилган 78 та видео ускуна орқали кузатиб турилади. Яқинда кузатув камералари сонини 138 тага етказиш кўзда тутилган.
Ички ишлар вазири Пўлат Бобожонов ва Жиззах вилояти ҳокими Эргаш Солиев шаҳар ва туманлар ҳокимлари, давлат идоралари ва жамоатчилик вакиллари иштирокида вилоят ички ишлар бошқармаси соҳавий хизматларининг 4 нафар раҳбарига хизмат автомобилларининг калитларини топширди. Ўз вазифаларини сидқидилдан бажараётган 10 нафар ички ишлар органлари ходимини маиший электротехника жиҳозлари билан мукофотлади.
Шунингдек, тадбир давомида 16 ёшга тўлган 10 нафар ўқувчига фуқаролик паспортлари тантанали вазиятда топширилди. Фуқаролиги бўлмаган 4 нафар кишига Президентимизнинг тегишли фармонига мувофиқ фуқаролик паспортлари берилди.
Ички ишлар вазири ўтказган сайёр қабул давомида фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш, жиноят-қидирув жараёнларини тезлатиш, жиноий жавобгарликни енгиллатиш, ички ишлар органларига ишга жойлашиш каби масалалар юзасидан мурожаатлар қабул қилинди. Вазирлик билан боғлиқ мурожаатлар жойида ҳал этилди. Бошқа мурожаатларни қонун доирасида ҳал этиш тегишли идоралар масъулларига топширилиб, ижроси назоратга олинди.
Сайёр қабулдан сўнг ички ишлар вазири П.Бобожонов 3-сектор ҳудудидаги бир неча хонадонларга кириб, оилалар вакиллари билан суҳбатлашди. Шунингдек, Зарбдор туманида ҳам бўлиб, 3-сектор масъуллари томонидан амалга оширилаётган ишлар билан танишди.

Министр внутренних дел Республики Узбекистан генерал-лейтенант Пулат Бабаджанов провел выездной прием в штабе сектора №3, которым руководит начальник Джизакского областного управления внутренних дел.
Министр внутренних дел ознакомился с условиями, созданными в новом здании штаба сектора №3, введенном в эксплуатацию недалеко от экологического сада "Урда" в Джизаке. В нем созданы все условия для приема обращений, организации территориального управления.
В новом здании запущен ситуационный центр. Наблюдение за территорией экологического сада "Урда" площадью 42 гектара с помощью установленных 78 камер будут осуществлять сотрудники центра. Планируется увеличить число камер наблюдения до 138.
Министр внутренних дел Пулат Бабаджанов и хоким Джизакской области Эргаш Солиев в присутствии хокимов городов и районов, представителей государственных органов и общественности вручили 4 руководителям отраслевых служб областного управления внутренних дел ключи от служебных автомобилей. Они также наградили 10 сотрудников органов внутренних дел, добросовестно выполняющих свои обязанности, бытовой электротехникой.
В ходе мероприятия 10 учащимся, достигшим 16-летнего возраста, в торжественной обстановке вручили гражданские паспорта. Кроме того, согласно соответствующему указу Президента нашей страны гражданские паспорта получили и четыре лица без гражданства.
В ходе выездного приема министра внутренних дел были приняты обращения по вопросам восстановления нарушенных прав граждан, ускорения уголовно-розыскных процессов, смягчения уголовной ответственности, устройства на работу в органы внутренних дел. По обращениям, связанным с работой министерства, меры были приняты на месте. Ответственным лицам соответствующих ведомств поручено решить остальные обращения в рамках закона, их исполнение взято на контроль.
После выездного приема министр внутренних дел П.Бабаджанов посетил несколько домов на территории сектора №3 и побеседовал с семьями. Он также побывал в Зарбдорском районе, где ознакомился с работой, проводимой ответственными лицами сектора №3.