Бугун ёшларнинг шижоати ва ғайрати бошқача
Фарғона вилояти ҳокими Шуҳрат Ғаниев шаҳар ва туманларда ёшлар билан учрашувлар ўтказиб, уларнинг муаммоларини, таклиф ва ташаббусларини амалий ҳал этишга киришди.
Бугун ёшларнинг шижоати, ғайрати бошқача. Улар юрт тақдирига дахлдорлик туйғуси билан яшаб, илм ва касб-ҳунар сирларини ўрганишга астойдил ҳаракат қилмоқда. Ёшлар масаласи давлат сиёсати даражасига кўтарилган бўлиб, жиддий ислоҳотлар бошланган.
Ҳудудларда ёшлар билан ташкил этилаётган мулоқотларда уларнинг орзу-мақсадлари билан ўртоқлашилиб, ташаббуслари қўллаб-қувватланмоқда. Энг асосийси, улар янгича фикрлашни, ҳар бир соҳада ўз иқтидорига эга эканини амалда кўрсата олаяпти.
photo5233382620878974072.jpg
Вилоят ҳокимининг Бешариқ ва Ўзбекистон туманларида ёшлар билан бўлиб ўтган учрашуви ортиқча расмиятчиликдан холи бўлиб, самимий мулоқот тарзида кечди. Ёшларга ўзларини қийнаётган муаммолари ва орзу-мақсадларини баён этиш имконияти яратилди.
Бешариқ туманида бугунги кунда 63 мингдан зиёд ёш истиқомат қилаётган бўлиб, улар турли йўналишларда муваффақиятларга эришиб келмоқда. Шу билан бирга, туманда ёшлар бандлигини таъминлаш, улар ўртасида ҳуқуқбузарлик ва жиноятнинг олдини олишда муаммолар бор. Вилоят раҳбари ана шу каби муаммо ва камчиликларни бартараф этишга алоҳида эътибор қаратди.
Ўзбекистон тумани ёшлари ҳам очиқ мулоқотда кўплаб ташаббусларни илгари сурди. Уч карра Ўзбекистон чемпиони Зебохон Қаҳҳорованинг таклифи билан туманда байдарка ва каноэда эшкак эшиш спорти базаси ташкил этиладиган бўлди. Ахборот-кутубхона қуриш учун вилоят ҳокимлиги захира жамғармасидан 700 миллион сўм пул ажратилди. Ёш тадбиркорларнинг асосли лойиҳаларига имтиёзли кредитлар ажратиладиган бўлди.
photo5231079801148779504.jpg
Учрашувда вилоят раҳбари ёшларнинг адабиётдаги билимларини ҳам синовдан ўтказди. Хусрав Деҳлавий, Анбар Отин, Зебинисо, Муқимий ғазалларини ёддан айтиб берган ёшлар қимматбаҳо совғалар билан тақдирланди. Расулжон Рўзиматов эса “Қўқон ушшоғи” қўшиғини маҳорат билан ижро этиб, барчанинг олқишига сазовор бўлди.
Қизиқарли таклифлар ҳам айтилди. Масалан, “Ёш тарихчилар” кўп босқичли танловини ўтказиш, маҳалла фуқаролар йиғини биносида ҳуқуқий саводхонликни тарғиб этиш хонаси очиб, уни зарур ҳужжат ва адабиётлар билан таъминлаш, ёшларга бўш ётган қир-адирлардан тутзор ташкил қилиш учун ер ажратиб бериш каби масалалар ўртага ташланди.

Проводя встречи с молодежью из районов и городов, хоким Ферганской области Шухрат Ганиев тем самым приступил к практическому решению ее проблем, претворению в жизнь конструктивных предложений и инициатив юношей и девушек.
Нынешняя молодежь отличается особой энергичностью и инициативностью. Она живет с чувством причастности к судьбе Родины, изо всех сил стремится к овладению знаниями и секретами профессий.
Вопрос молодежи поднят на уровень государственной политики, и в данном направлении начаты серьезные реформы.
В ходе организуемых на местах бесед юноши и девушки делятся своими мечтами и целями, получают поддержку своих инициатив. Главное, они демонстрируют на деле, что обладают новым мышлением, талантом и способностями в самых различных сферах.
Встречи хокима области с молодежью, состоявшиеся в Бешарыкском и Узбекистанском районах, прошли без лишнего официоза в форме искреннего дружеского диалога. Юношам и девушкам была предоставлена возможность рассказать о своих проблемах, поделиться планами.
В Бешарыкском районе на сегодняшний день проживают более 63 тысяч представителей молодежи, которые достигают успехов в различных направлениях. Вместе с тем имеются проблемы в обеспечении занятости молодежи района, профилактике среди нее правонарушений и преступности. Глава области уделил особое внимание устранению подобных недостатков.
В ходе открытого диалога молодежь Узбекистанского района также выдвинула множество инициатив. Так, по предложению трехкратной чемпионки Узбекистана Зебохон Каххоровой принято решение о создании в районе спортивной базы по гребле на байдарке и каноэ. Ярким подтверждением результативности проводимых встреч стало и выделение из резервного фонда областного хокимията 700 миллионов сумов для строительства информационно-библиотечного центра. Для реализации ряда обоснованных проектов молодежи будут выделены льготные кредиты.
На встрече глава области проверил знания молодежи по литературе. Юношам и девушкам, зачитавшим газели Хусрава Дехлави, Анбар Отин, Зебинисо, Мукими, вручены ценные подарки, а исполнитель песни "Кукон ушшоги" Расулжон Рузиматов заслужил громкие овации.
Кроме того, на мероприятии обсуждались такие инициативы, как проведение многоэтапного конкурса "Юные историки", открытие в здании схода граждан махалли кабинета пропаганды правовой грамотности, обеспечение его необходимыми документами и литературой, выделение молодежи земельного участка для создания шелковичной плантации.