Халқ билан мулоқот янада мустаҳкамланади
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг мажлиси ўтказилди. Уни Сенат Раиси Танзила Норбоева олиб борди.
Кенгаш аъзолари томонидан Президентимизнинг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг биринчи мажлисидаги нутқи ва Парламентга Мурожаатномасида белгиланган устувор вазифаларни амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар дастури ҳамда Сенатнинг 2020 йил биринчи ярмига мўлжалланган иш режаси муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Президент Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномаси мамлакатимизни ривожлантиришнинг стратегик йўли, демократик ислоҳотларни янада чуқурлаштиришга хизмат қилувчи муҳим дастуриламалдир. Унда мамлакатимиз учун демократик ислоҳотлар яккаю-ягона ва энг тўғри йўл экани далиллар билан кўрсатиб берилди.
Давлатимиз тараққиётининг янги босқичида Сенат зиммасига масъулиятли вазифалар юкланди. Ҳаракатлар дастурида ушбу вазифаларни сўзсиз, ўз вақтида ва сифатли бажариш бўйича асосий йўналишлар белгиланган. Хусусан, Сенатнинг қонун ижодкорлиги ва назорат-таҳлил фаолияти, жумладан, Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети самарали ижросини назорат қилиш тизимини такомиллаштириш назарда тутилган.
Келгусида вазирликлар, идоралар ҳамда ҳудудлар раҳбарларининг қонунлар, давлат ва ҳудудий дастурлар ижроси, шунингдек, жойлардаги долзарб ижтимоий-иқтисодий масалалар ечими юзасидан ҳисобот ва ахборотларни мунтазам муҳокама қилиб бориш режалаштирилган.
“Жамият – ислоҳотлар ташаббускори” деган янги ғоя мазмун-моҳиятидан келиб чиққан ҳолда Олий Мажлис Сенати ҳудудий вакиллик палатаси сифатида халқ билан мулоқот ва жамоатчилик билан алоқаларни янада мустаҳкамлашга устувор аҳамият қаратади. Бу борада аҳолини қийнаётган муаммоларни ҳал этишнинг самарали тизимини яратиш, ёшларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, хотин-қизларни, оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган аёлларни манзилли қўллаб-қувватлаш ва уларнинг бандлигига кўмаклашиш, гендер тенгликни таъминлашга оид вазифалар ижроси устидан парламент назоратини кучайтириш чоралари белгиланган.
Бундан ташқари, маҳаллий Кенгашлар фаолиятини тубдан такомиллаштириш, Сенатнинг улар билан ҳамкорлигини кучайтириш, Кенгашларга амалий ва услубий кўмаклашиш чора-тадбирлари белгиланган. Ҳудудлардаги олий таълим муассасаларининг профессор-ўқитувчилари билан биргаликда маҳаллий Кенгашлар фаолиятини самарали ташкил этиш, жумладан, ҳудудий ижро органлари фаолияти устидан назоратни кучайтириш масалаларига бағишланган ўқишлар ташкиллаштирилади. Бу борада Самарқанд вилояти тажрибасини барча ҳудудларда жорий этиш режалаштирилган.
Шу билан бирга, Олий Мажлис Сенатида доимий асосда ишловчи сенаторлар Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги маҳаллий Кенгашларга, жойлардаги Сенат аъзолари эса тегишли туман ва шаҳар Кенгашларига масъул этиб бириктирилди.
Коррупцияга қарши курашишда Сенатнинг ролини кучайтириш, масъул давлат органларининг ҳуқуқбузарликлар барвақт олдини олиш ва жиноятчиликка қарши курашиш борасидаги фаолияти устидан таъсирчан парламент назоратини таъминлаш масаласига жиддий эътибор берилади.
Мамлакатимизнинг хорижий давлатлар билан муносабатларини ривожлантириш, халқаро алоқаларини мустаҳкамлаш ва хорижий инвестицияларни жалб этишда Сенатнинг ролини янада кучайтириш ҳамда парламентлараро муносабатларни ривожлантириш парламент юқори палатасининг устувор йўналишларидан бири этиб белгиланди.
Сенатнинг қўмита раислари муҳокама этилган масалалар юзасидан ўз таклиф ва фикр-мулоҳазаларини билдирди.
– Йил давомида қўмитамиз Қонунчилик палатаси билан жойларда парламент назоратини изчил йўлга қўйиб, долзарб ижтимоий муаммоларни таҳлилий ўрганиб боради, – деди Сенатнинг Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси раиси Робахон Маҳмудова. – Замон талабларига қараб маҳаллий Кенгашлар фаолиятида ҳам янги сифат ўзгаришларига эришамиз. Уларнинг самарали фаолиятини ташкил этишга кўмаклашиш, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳасида депутатлик назоратини кучайтириш диққат марказимизда бўлади. Шунингдек, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларининг сессияларида жойлардаги олий ўқув юртлари ректорларининг 2019
йилда амалга оширган ишлари ва 2020 йил учун режалаштирган вазифалари бўйича ҳисоботлар илк бор эшитилади. Бунинг натижасида халқимиз тизимдаги муаммолардан хабардор бўлади. Бу саъй-ҳаракатлар жамиятда коррупцияга қарши муросасиз муносабат юзага келишига хизмат қилади.
Кенгаш Сенатнинг Маҳаллий ҳокимият вакиллик органлари фаолиятини кучайтиришга кўмаклашувчи комиссиясини тузиш тўғрисида қарор қабул қилди.

Состоялось заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Его вела Председатель Сената Танзила Нарбаева.
Члены Кенгаша обсудили программу действий по реализации приоритетных задач, определенных в выступлении Президента нашей страны на первом заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Послании парламенту, а также план работы Сената на первое полугодие 2020 года.
Отмечалось, что Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису определило стратегический путь развития страны и является руководством к действию по дальнейшему углублению демократических реформ. В нем отмечается, что демократические реформы – единственно правильный для Узбекистана путь.
На новом этапе развития страны перед Сенатом поставлены важные задачи. В программе действий определены основные направления по неукоснительному, своевременному и качественному исполнению этих задач. В частности, предусмотрено совершенствование законотворчества и контрольно-аналитической деятельности Сената, в том числе системы контроля за эффективным исполнением Государственного бюджета Республики Узбекистан.
Запланировано периодическое обсуждение отчетов и информации руководителей министерств, ведомств и глав регионов о реализации законов, государственных и территориальных программ, а также решении актуальных социально-экономических вопросов на местах.
Исходя из сути новой идеи «Инициатор реформ – само общество», Сенат Олий Мажлиса придает приоритетное значение дальнейшему укреплению диалога с народом и связей с общественностью. В данном направлении определены меры по усилению парламентского контроля за исполнением задач по созданию эффективной системы решения проблем, волнующих население, повышению общественно-политической активности молодежи, адресной поддержке и содействию в обеспечении занятости женщин, в том числе тех, кто оказался в сложной социальной ситуации, а также обеспечению гендерного равенства.
Кроме того, определены меры по коренному совершенствованию деятельности местных Кенгашей, усилению взаимодействия с ними Сената, оказанию им практической и методической помощи. Совместно с профессорами и преподавателями высших образовательных учреждений будут организованы учебные курсы по эффективной организации деятельности местных Кенгашей, в том числе усилению контроля за деятельностью территориальных исполнительных органов. В данном направлении во всех регионах планируется внедрение опыта Самарканда.
Вместе с тем сенаторы, работающие на постоянной основе в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, закреплены за местными Кенгашами Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а члены Сената на местах – за соответствующими районными и городскими Кенгашами.
Также будет уделено серьезное внимание вопросу усиления роли Сената в противодействии коррупции, обеспечения действенного парламентского контроля за деятельностью ответственных государственных органов в области раннего предупреждения правонарушений и борьбы с преступностью.
Дальнейшее повышение роли Сената в развитии отношений между нашей страной и зарубежными государствами, укреплении международных связей и привлечении иностранных инвестиций, а также развитие межпарламентских отношений определены одним из приоритетных направлений деятельности верхней палаты парламента.
Председатели комитетов Сената высказали свои мнения и предложения по обсужденным вопросам.
– На протяжении года наш комитет наладит с Законодательной палатой последовательный парламентский контроль на местах и будет изучать актуальные социальные проблемы, – говорит председатель Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам науки, образования и здравоохранения Робахон Махмудова. – С учетом требований времени мы достигнем также новых качественных преобразований в деятельности местных Кенгашей. В центре нашего внимания будут находиться содействие организации их эффективной деятельности, усиление депутатского контроля в сферах образования и здравоохранения. Кроме того, в ходе сессий местных Кенгашей народных депутатов впервые
будут заслушаны отчеты ректоров высших учебных заведений о работе, проделанной в 2019 году, и задачах, планируемых к реализации в 2020 году. В результате наш народ будет в курсе имеющихся в системе проблем. Подобные устремления будут способствовать формированию в обществе нетерпимого отношения к коррупции.
Кенгаш принял постановление об образовании Комиссии Сената по содействию усилению деятельности представительных органов власти на местах.