Қарши шаҳри аҳолисига тезкор, шаффоф ва қулай хизмат кўрсатувчи, замонавий, ўзига хос интерьер ва дизайнга эга Давлат хизматлари маркази фойдаланишга топширилди.
Айни пайтга қадар Қарши шаҳар давлат хизматлари маркази орқали 139 турдаги давлат хизматларидан 250 мингдан ортиқ жисмоний ва юридик шахс фойдаланган. Марказ ходимлари томонидан 2017-2020 йилларда 9 минг 208 та тадбиркорлик субъекти рўйхатдан ўтказилган.
photo5384315485421677627.jpg
Давлат хизматлари маркази учун ажратилган умумий ер майдони 1 минг 800 квадрат метр бўлиб, бу республика миқёсидаги энг катта бинолардан ҳисобланади. Бинонинг ташқи кўриниши ҳам, унинг ички дизайни ҳам ўзгача услубда жиҳозланган.
Бино пештоқидаги бўйи 6 метр, эни 12 метрлик LED-экран узоқдан кўзга ташланади. Бинода давлат хизматлари кўрсатиш учун барча зарур шароит яратилган. Жумладан, 48 та хизмат кўрсатиш ойнаси, ўз-ўзига хизмат кўрсатиш хоналари ва инфокиосклар, электрон аукционда иштирок этиш учун алоҳида хоналар, электрон навбат тизими, инвесторлар ва маҳаллий тадбиркорлар билан бизнес-учрашувлар ўтказишга мўлжалланган инвесторлар хонаси, анжуман ва семинарлар учун конференцзал ва, албатта, кутубхона ҳамда болалар майдончаси ҳам жой олган.
photo5384315485421677628.jpg
Кўрсатилган барча хизматлар тўловини амалга ошириш учун банк кассалари мавжуд, нақд пул ечиш учун банкоматлар қўйилган. Мобиль телефонлар қувват олиши учун қурилмалар ҳам ўрнатилган. Бинода бепул wi-fi тармоғи ёқилган бўлиб, ундан марказга ташриф буюрган фуқаролар беминнат фойдаланиш имконига эга. Йилнинг тўрт фаслида ҳам бир хил микроиқлим туҳфа этувчи манзара ҳеч кимни бефарқ қолдирмайди. Ноёб гуллар манзараси бир-бирини такрорламайди.
Шу ернинг ўзида нотариус, адлия ва ФҲДЁ бўлимлари, суғурта ташкилоти филиаллари ҳам жойлашган. Кўпчилик кутган хизмат тури, янги намунадаги ҳайдовчилик гувоҳномасини энди марказда жойлашган ЙҲХБ бўлимининг махсус хонасидан олиш мумкин.
photo5384315485421677632.jpg
Шунингдек, Президент Халқ қабулхонаси ва Бош вазир қабулхонаси ҳам Давлат хизматлари маркази билан ёнма-ён фаолият кўрсатади.
Фуқаролар бу ерда бепул асосда юридик маслаҳат берувчи “Мадад” хуқуқий маслаҳат бюроси хизматидан ҳам фойдаланиши мумкин.
photo5384315485421677634.jpg
Марказда Давлат хизматлари агентлиги ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт дастури ҳамда Европа ҳамжамияти ҳамкорлиги томонидан юртимизда амалга оширилаётган “Ўзбекистоннинг қишлоқ жойларида давлат хизматлари тақдим этишни такомиллаштириш ва бошқарув даражасини ошириш” қўшма лойиҳаси иштирокчи ва мутахассислари учун ҳам хона ажратилган.

В городе Карши сдано в эксплуатацию новое здание Центра государственных услуг.
В настоящее время государственными услугами 139 видов, предоставляемыми в данном центре, пользуются более 250 тысяч физических и юридических лиц. В 2017-2020 годах сотрудниками центра зарегистрировано 9208 субъектов предпринимательства.
Общая площадь, выделенная под здание центра, – 1800 квадратных метров. На фасаде здания установлен LED-экран размером 6х12 метров.
В центре созданы все необходимые условия для качественного предоставления государственных услуг. В частности, здесь функционируют система электронной очереди, 48 окон для оказания услуг, инфокиоски, отдельные помещения для участия в электронных аукционах, зал для проведения бизнес-встреч инвесторов и местных предпринимателей, конференц-зал для семинаров и конференций, библиотека и детская площадка.
Кроме того, в центре открыты банковские кассы для оплаты предоставляемых услуг, установлены банкоматы и устройства для зарядки мобильных телефонов, есть бесплатный Wi-Fi. Вместе с этим в здании создан комфортный микроклимат, а интерьер украшают красивые редкие цветы.
В здании действуют филиалы органов нотариата, юстиции, ЗАГСа, страховых компаний. К примеру, теперь водительские права нового образца можно получить в расположенном в здании специальном кабинете УБДД.
Рядом с Центром государственных услуг расположены Народная приемная Президента и Приемная Премьер-министра. Граждане могут получить бесплатные юридические консультации в бюро правовой консультации “Мадад”.
В центре отдельный кабинет выделен участникам и специалистам совместного проекта “Совершенствование предоставления государственных услуг и повышение уровня управления в сельских районах Узбекистана”, реализуемого в нашей стране Агентством государственных услуг, Программой развития ООН и Европейским сообществом.