Аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш ва қўллаб-қувватлаш мақсадида Адлия вазирлиги 2018 йилдан бери “Биз биргамиз” ижтимоий лойиҳасини йўлга қўйган. Лойиҳа доирасида аҳолининг заиф қатламларига ижтимоий ва иқтисодий кўмак беришга алоҳида эътибор қаратиб келинмоқда.
Коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш мақсадида инсонларнинг ҳаракатланишига айрим чекловлар киритилганлиги натижасида аввало аҳолининг эҳтиёжманд қатлами, яъни кам таъминланган оилалар, ёлғиз кексалар, ногиронлиги бор шахслар ва ишсиз фуқароларни зарурий маҳсулотлар билан таъминлаш эҳтиёжи ортмоқда.
Бундай шароитда Шодиев халқаро фонди Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати томонидан олиб борилаётган чора-тадбирларга ўзининг ҳиссасини қўшишга ва дастлабки босқичда аҳолининг кам таъминланган қатламига моддий кўмак беришга тайёрлигини маълум қилди.
Олиб борилган ўрганишлар натижасида Адлия вазирлиги, Шодиев халқаро фондининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва “Мадад” нодавлат нотижорат ташкилотлари томонидан республика бўйича 1 500 дан ортиқ ёрдамга муҳтож оилалар аниқланди. Фонднинг ёрдами билан жами 13 турдаги бирламчи озиқ-овқат маҳсулотлари ва тиббиёт воситаларини ўз ичига олган ижтимоий ёрдам тўпламлари шакллантирилди.
Мазкур ижтимоий ёрдам тўпламлари ортилган автоуловлар республиканинг олис ҳудудларида яшовчи юртдошларимизга етказиш учун йўлга чиқди. Ижтимоий ёрдам тўпламларини эгаларига топшириш пайтида ҳудудий адлия органлари ва “Мадад” нодавлат нотижорат ташкилотининг жойлардаги филиаллари томонидан уларга ҳуқуқий тушунтиришлар берилади.
Шу ўринда, Адлия вазирлиги ва Фонд барчани ўз фуқаролик масъулиятларини тўлиқ ҳис этишга, ўрнатилган қонун-қоидалар ва тартибларга сўзсиз риоя этишга, бу борада кечаю-кундуз хизмат қилаётган ташкилотлар ходимларига, айниқса шифокорларга ҳурмат билан муносабатда бўлишга чақиради.

В целях социальной защиты и поддержки населения Министерством юстиции с 2018 года реализуется социальный проект “Мы вместе”. В его рамках особое внимание уделяется оказанию социальной и материальной помощи уязвимым слоям населения.
С целью предотвращения распространения коронавирусной инфекции внесены некоторые ограничения на передвижение граждан, в связи с чем возрастает спрос на обеспечение продуктами жизненной необходимости прежде всего уязвимых слоев населения, то есть малообеспеченных семей, одиноких престарелых, лиц с инвалидностью и безработных.
В подобной ситуации Международный фонд Шодиева выразил готовность внести свой вклад в осуществляемые правительством Республики Узбекистан меры и оказать на первом этапе материальную помощь малообеспеченным слоям населения.
В результате проведенных изучений Министерством юстиции совместно с представительством Международного фонда Шодиева в Узбекистане и негосударственной некоммерческой организацией “Мадад” по республике выявлено свыше 1 500 семей, нуждающихся в помощи. При поддержке фонда сформированы комплекты гуманитарной помощи, включающие в себя 13 видов первичных продовольственных продуктов и медицинских средств.
Автоколонна с этим гуманитарным грузом направилась к нашим соотечественникам, проживающим в отдаленных регионах республики. Во время передачи комплектов сотрудниками региональных органов юстиции и филиалов ННО “Мадад” на местах жителям будут даны правовые разъяснения.
При этом Министерство юстиции и фонд призывают всех граждан полностью выполнять свои гражданские обязанности, неукоснительно соблюдать все установленные правила и порядок, с уважением относиться к сотрудникам организаций, в частности врачам, которые днем и ночью находятся на службе у народа.