Аввал хабар берилганидек, Ўзбекистон адлия вазири Русланбек Давлетов онлайн режимида пандемия шароитида жамият ҳаётининг долзарб ҳуқуқий жиҳатларига бағишланган 9 ½: “Коронавирус қонунлари” махсус халқаро форумида иштирок этмоқда.
Адлия вазирларининг очиқ йиғилишида иштирок этар экан, Р. Давлетов йиғилганларга Ўзбекистон ўз салоҳиятига таянган ҳолда, шунингдек бошқа давлатлар тажрибаси ва ЖСТ тавсияларидан келиб чиқиб COVID-19 тарқалиши билан қандай курашаётгани ҳақида маълумот берди.
Хусусан, вазир республикада режимларнинг энг эгилувчани ҳисобланган чекловчи тадбирлар, яъни карантин жорий этилганини маълум қилди. У юқумли касалликлар тарқалишининг олдини олишга қаратилган, хўжалик фаолияти ва бошқа фаолиятнинг алоҳида тартибини, аҳоли, транспорт воситалари, юклар ва (ёки) товарлар ҳаракатланишининг чекланишини назарда тутадиган маъмурий, тиббий-санитария чора-тадбирлари ва бошқа чора-тадбирларни кўзда тутади.
“Ҳеч бир давлат бундай инқирозли вазиятларда қандай ҳаракат қилиш тўғрисида инструкцияга эга эмас. Чора-тадбирлар зарур ҳолларда шошилинч равишда белгиланади ва қабул қилинади. Бунда шубҳасиз жамият, давлат ва инсон ҳуқуқлари уйғунлиги энг муҳим омиллардан бўлиши керак”, дея таъкидлади Р. Давлетов.
Ўзбекистонда коронавирус инфекцияси тарқалиши муносабати билан комплекс ва тизимли чора-тадбирлар амалга оширилаётгани қайд этилди. Хусусан, барча таълим ва диний муассасалар вақтинча ёпилди, интернет ва телевидение орқали масофавий таълим амалиёти йўлга қўйилди, халқаро ва ички транспорт қатновлари тўхтатилди, йирик шаҳарлар, ҳудудлараро автомототранспорт ҳаракатланиши чекланди, ёлғон хабарлар тарқатиш ва карантин қоидаларини бузганлик учун жиноий жавобгарлик кучайтирилди.
Қатор олий ўқув юртлари, жумладан Тошкент давлат юридик университети томонидан масофавий таълим тизими йўлга қўйилди. Мактаб ўқувчилари ва боғча тарбияланувчилари учун бир нечта телеканал орқали машғулотлар эфирга узатилмоқда. Бундай иш формати айниқса аҳолининг Интернетга уланиш имкони бўлмаган қишлоқ жойлари ва олис туманларда ўзини оқлади.
Вазир таъкидлаганидек, карантин даврида давлат бошқаруви “қўлда ишлаш” режимига ўтказилди. Махсус Республика комиссияси фаолиятининг мутлақо очиқлиги таъминланди. Аҳолини хабардор қилиш бўйича штаб ташкил этилди. Хусусан, аҳолини тезкор ва ҳаққоний равишда хабардор қилувчи 1,3 миллион нафардан зиёд обуначига эга махсус Telegram-канал фаолият юритмоқда.
Бундан ташқари, COVID-19нинг оммавий тарқалиши хатарини камайтириш мақсадида Ўзбекистонда корхона ва ташкилотлар, жумладан давлат органлари, ходимларига мулкчилик шаклидан қатъий назар меҳнат таътили берилди, уларнинг бир қисми масофадан туриб ишлашга ўтказилди. Хусусан, Адлия вазирлигида ҳам ходимларнинг 90 фоизи масофадан туриб ишлашга ўтказилди.
Карантин шароитида қонун ижодкорлиги соҳаси ахборот технологиялари туфайли бундай ўзгаришларга энг тайёр соҳа эканлиги маълум бўлди. Ўтган йилдан бошлаб меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини электрон тарзда ишлаб чиқиш ва келишиш тартиби амал қилмоқда.
“Мазкур тизимга 200 та ташкилот, жумладан юртимизнинг йирик компаниялари, банклари, ассоциация ва концернлари уланган. Натижада республикамизда қонун ижодкорлиги жараёни самарали давом этмоқда ва тезкор равишда вирус билан курашиш бўйича янги қонунчилик ҳужжатлари қабул қилинмоқда. Масалан, ҳақиқатдан мутлақо йироқ бўлган маълумотлар (фейклар) тарқатиш, шунингдек карантин қоидаларини бузганлик учун жавобгарликни кучайтириш бўйича қонунлар қабул қилинди”, — деди Р. Давлетов.
Электрон онлайн-механизмлардан фойдаланиш давлат хизматлари кўрсатиш соҳасида устувор аҳамият касб этади. Шу тариқа, нотариуслар фақатгина зарур ҳолларда e-notarius.uz сайти орқали электрон навбатдан ўтилгандан сўнг қабул қилмоқда. Давлат хизматлари ҳам онлайн тарзда my.gov.uz портали орқали, ўта зарур ҳолларда эса давлат хизматлари биноларида кўрсатилмоқда.
Р. Давлетов инқироз даврида дунё кооперациясини ривожлантириш, ижтимоий муносабатларни рақамлаштиришнинг ҳуқуқий асосларини фаоллаштириш, карантин шароитида ҳуқуқ ва эркинликларни таъминлаш бўйича қатор таклифларни илгари сурди. Хусусан, у давлатлар ўртасида ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш тизимини электрон платформага ўтказиш, пандемия шароитида ҳуқуқий ахборот алмашиш учун халқаро онлайн платформа яратиш муҳимлигини қайд этди.
“Бизнинг бугунги кундаги асосий бурчимиз барчага пандемия сабаб юзага келган юридик ва ҳуқуқни қўллашга оид масалаларга ечим топишга кўмаклашишдан иборат. Узоқ истиқболга мўлжалланган вазифамиз эса — коронавирус пандемиясига ўхшаш омиллар юзага келганда давлат, жамият ва шахснинг барқарор фаолиятини таъминловчи ҳуқуқий базани шакллантиришдан иборат. Бундан буён дунё биз барча муносабатларда кўникиб қолгандек бўлмаслиги аён. Қоидалари биз, юристлар томонидан ҳуқуқий жиҳатдан расмийлаштириладиган янги муносабатлар, жумладан халқаро миқёсдаги муносабатларни шакллантириш босқичига қадам қўймоқдамиз”, — ўз сўзини якунлади Р. Давлетов.

Министр юстиции Узбекистана Русланбек Давлетов участвует в специальном международном онлайн-форуме «Законы коронавируса», посвященном актуальным правовым аспектам общественной жизни в условиях пандемии.
Выступая на открытом совещании министров юстиции, Р. Давлетов проинформировал собравшихся о том, как Узбекистан, опираясь на собственный потенциал и опыт других стран, а также рекомендации ВОЗ, борется с COVID-19. В стране введен наиболее гибкий из режимов – ограничительные мероприятия, то есть карантин. Приняты административные, медико-санитарные и другие меры по предотвращению распространения инфекции, предусматривающие особый режим хозяйственной и другой деятельности, ограничение передвижения населения и транспортных средств.
«Ни одно государство не имеет инструкций о том, как действовать в подобных кризисных ситуациях. Необходимые меры устанавливаюя и принимают в процессе этой борьбы, при необходимости, в экстренном порядке. В этом, безусловно, самым важным фактором должно быть сочетание интересов общества, государства и прав человека», — подчеркнул Р. Давлетов.
Отмечалось, что в Узбекистане в связи с распространением коронавирусной инфекции принимают комплексные и системные меры. В частности, временно закрыты все образовательные учреждения, приостановлено международное и внутреннее транспортное сообщение, ограничено движение автомототранспорта в крупных городах, усилена уголовная ответственность за распространение фейков и нарушение правил карантина.
Недавно ряд вузов, включая Ташкентский государственный юридический университет, наладил систему дистанционного обучения. Для школьников и воспитанников детсадов учебные занятия транслируют по нескольким телеканалам. Подобный формат работы особенно хорошо зарекомендовал себя в сельской местности и отдаленных регионах страны, где не все жители подключены к интернету.
Государственное управление, как отметил министр, в период карантина переведено в так называемый ручной режим. Обеспечена беспрецедентная открытость деятельности Специальной республиканской комиссии. Сформирован штаб по информированию населения. Действует специальный Telegram-канал с более 1,3 миллиона подписчиками, который оперативно и достоверно информирует население о распространении инфекции и принимаемых мерах.
Для сокращения риска массового распространения COVID-19 работникам предприятий и организаций, независимо от формы собственности, в том числе и госорганов, предоставлен отпуск, часть из них переведена на дистанционную работу. Наличие электронного взаимодействия позволило продолжить деятельность госорганов в штатном режиме. В частности, в Министерстве юстиции 90 процентов сотрудников работают удаленно.
В условиях карантина законотворческая сфера оказалась наиболее подготовленной к подобного рода изменениям благодаря информационным технологиям. С прошлого года функционирует порядок электронной разработки и согласования проектов нормативно-правовых актов.
«К системе подключено более 200 организаций, включая крупнейшие компании, банки, ассоциации и концерны страны. Благодаря этому эффективно продолжается процесс законотворчества и оперативно принимают новые законодательные акты. К примеру, приняты законы по усилению ответственности за распространение не соответствующих действительности сведений), а также нарушений правил карантина», — говорит Р. Давлетов.
Использование онлайн-механизмов считается приоритетом и в сфере оказания государственных и юридических услуг. Нотариусы принимают только в случае срочной необходимости после регистрации в электронной очереди через сайт e-notarius.uz. Государственные услуги оказывают через единый портал my.gov.uz в режиме онлайн и только в случаях крайней необходимости в зданиях центров государственных услуг.
Министр Р. Давлетов высказал ряд предложений по развитию мировой кооперации во время кризиса, активизации развития правовых основ диджитализации социальных отношений, обеспечению прав и свобод в условиях карантина. В частности, он отметил важность перевода на электронную платформу систему оказания правовой помощи между государствами, создания международной онлайн-платформы для обмена правовой информацией в период пандемии.
«Наша миссия сегодня — помочь всем распутать клубок юридических и правоприменительных вопросов, возникших из-за пандемии. Долгосрочная задача — формирование правовой базы, обеспечивающей устойчивую деятельность государства, общества и личности при возможном возникновении факторов, аналогичных пандемии коронавируса. Очевидно, что мир не будет таким, каким мы привыкли его видеть. Мы будем вступать на этап построения новых отношений, в том числе на международном уровне, правила которых будут юридически оформлены нами, юристами», — подытожил Р. Давлетов.