Халқ қабулхоналарига тушаётган аксарият мурожаатлар ижтимоий ҳимояга муҳтож қатлам ҳисобига тўғри келмоқда
Юртбошимиз пандемияга қарши курашиш юзасидан ҳаётий ташаббуслар билан чиқиб, давлат ва жамият имкониятлари ҳамда саъй-ҳаракатларини ягона мақсад йўлида бирлаштирди. “Саховат ва кўмак” умумхалқ ҳаракатининг ташкил этилиши шундай эзгу ғоялардан бўлди.
Мазкур хайру саховат, савоб ишларида ҳам Президент Халқ қабулхоналари халқимизнинг чин маънодаги кўмакчиларидан бирига айланиб улгурди.
Бугун Халқ қабулхоналарига келиб тушаётган аксарият мурожаатлар ижтимоий ҳимояга муҳтож қатлам ҳисобига тўғри келмоқда.
Ҳар бир Халқ қабулхонаси қошида “Тезкор ишчи гуруҳ штаблари” тузилиб, тегишли идоралар билан ҳамкорликда аҳоли учун “ишонч телефонлари” ташкил этилди. Мазкур ҳамкорлик орқали кўмакка муҳтож, ногиронлиги бўлган шахслар, ёлғиз қариялар, кўп фарзандли оилалар, боқувчиси бўлмаган оилаларга хайрия ёрдамлари, озиқ-овқат, тиббий ёрдам, дори-дармон, электр, сув, газ таъминоти каби муҳим масалалар билан боғлиқ бўлган мурожаатларни қисқа муддатларда ҳал этиш чоралари кўрилмоқда.
photo_2020-04-27_09-47-12.jpg
Тезкор тиббий муолажани талаб этадиган мурожаатлар ҳам Халқ қабулхоналарининг алоҳида эътиборида. Мазкур ҳолатлар бўйича соғлиқни сақлаш бўлимлари билан ҳамкорликда фуқароларга ёрдам кўрсатиш чоралари кўрилмоқда. Фуқаролар соғлиғи, айниқса, узлуксиз равишда ҳаётий зарур муолажалар олиш (гемодиализ, химиотерапия ва бошқа оғир касалликлар), дори-дармон истеъмол қилиш (диабет, эндокрин ва бошқа касалликлар) билан боғлиқ муаммолар ҳал этилишига алоҳида эътибор қаратиляпти.
Шу билан бирга, Президент Халқ қабулхоналарининг оғир аҳволга тушиб қолган оилаларга кўмак кўрсатиш борасидаги ишларида “маҳалла – сектор – Халқ қабулхонаси – маҳалла” тизими ҳам яхши самара бермоқда. Мазкур жараёнларга жойлардаги савобталаб, саҳоватпеша ҳомийлар ҳам кенг жалб этилмоқда.
Ўтган карантин даври мобайнида республикамиз бўйлаб Халқ қабулхоналари томонидан 45 мингга яқин мурожаатлар асосида фуқароларни моддий қўллаб-қувватлаш, ижтимоий нафақалар ажратиш, тиббий ёрдам кўрсатиш, озиқ-овқат ва тиббий ҳимоя воситалари билан таъминлаш ва бошқа йўналишлардаги қатор муҳим масалаларда кўмакталаб оилаларга ёрдам кўрсатилди.
photo_2020-04-27_09-47-11.jpg
Айнан шундай савобли ишларнинг яққол мисол сифатида муборак Рамазон ойида Фарғона вилоятида бўлаётган кенг кўламдаги ишларни келтирсак бўлади. Хусусан, Фарғона, Ёзёвон, Қува каби вилоятнинг қатор туманларида Президент Халқ қабулхонаси бошчилигида сектор раҳбарлари, корхона-ташкилотлар вакиллари ҳамда Мўминжон Йўлдошев раҳбарлигидаги “Fergana-Oseana”, “Baxodir Logʻon Tekstil” сингари кўплаб саҳоватпеша ҳомийлар ҳамкорлигида минглаб қийин аҳволга тушиб қолган, кам таъминланган юртдошларимизга кўмак кўрсатиляпти.
Жумладан, оғир аҳволдаги ҳар бир оилага 1 қоп ун, 10 кг. картошка, 5 кг сабзи, 0.5 кг. пиёз, 1 кг. гўшт, 2 кг. шакар, 5 кг. гуруч ва 5 литр ўсимлик ёғи етказиб берилди. Шу кунгача 253 миллион сўм миқдорда 800 та оилага озиқ-овқат маҳсулотлари ёрдам тариқасида етказиб берилди.

Большинство обращений - от представителей социально уязвимых слоев населения
Жизненные инициативы главы государства по противодействию пандемии коронавируса объединили возможности и усилия государства и общества на пути одной цели.
Создание общенародного движения «Доброта и поддержка» стало одним из таких благих дел.
На пути осуществления благотворительности, добрых дел Народные приемные Президента стали поддержкой для нашего народа в истинном смысле этого слова.
Большинство обращений в Народные приемные поступают от представителей социально уязвимых слоев населения.
При каждом пункте Народных приемных создан «Штаб оперативных рабочих групп», совместно с соответствующими учреждениями подключены «телефоны доверия» для населения. Все вопросы, связанные с благотворительной помощью, обеспечением продовольственными продуктами, лекарственными препаратами, электро- и газоснабжением, решают в кратчайшие сроки.
photo_2020-04-27_14-08-41.jpg
Обращения, требующие оперативных медицинских процедур, тоже находятся на особом учете Народных приемных. По данному направлению совместно с отделами здравоохранения принимаются меры по оказанию помощи гражданам. Особое внимание уделяется решению проблем, связанных с получением жизненно важных медицинских процедур (гемодиализа, химиотерапии, и других), приему лекарств (при диабете и других эндокринных заболеваниях).
В работе Народных приемных по оказанию помощи семьям, попавшим в тяжелое положение, хороший эффект дает и система «Махалля-сектор-народные приемные-махалля». К данному процессу широко привлекаются щедрые спонсоры.
За прошедший период карантина Народные приемные оказали помощь многим семьям, нуждающимся в социальной поддержке, по ряду таких важных вопросов, как материальная поддержка граждан на основе почти 45 тысяч обращений, выделение для них социальных пособий, оказание медицинской помощи, обеспечение продовольственными продуктами и медицинскими средствами защиты.
Примером данных благих дел можно привести широкомасштабную работу, осуществляемую в Ферганской области в месяц Рамадан. В ряде районов области, таких как Ферганский, Кувинский, Язъяванский, при руководстве Народных приемных Президента оказывается благотворительная помощь тысячам наших соотечественников, оказавшихся в трудном положении, нуждающимся в социальной поддержке. Помогают руководители секторов, представители предприятий и организаций, а также щедрые спонсоры, например руководитель предприятий “Fergana-Oseana”, “Baxodir Logʻon Tekstil” Муминжон Юлдашев.
Каждой семье, оказавшейся в трудных жизненных условиях, поставлено по мешку муки, 10 килограммов картошки, пять килограммов моркови, 0,5 килограмма лука, килограмм мяса, два килограмма сахара, пять килограммов риса и пять литров растительного масла. До сегодняшнего дня 800 семьям передано продовольственных продуктов на 253 миллиона сумов.