Халқимиз бирдамлиги, меҳр-оқибати бизга мадад бўлмоқда​
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги томонидан ташкил этилган “Бир қути саховат!“ акцияси доирасида йиғилган озиқ-овқат, кийим-кечак, пул маблағлари, гигиена воситалари ва бошқа зарур маҳсулотлар Сардоба сув омбори билан боғлиқ офатдан жабр кўрган сирдарёликларга етказиб берилди.
Хабарингиз бор, 1 май куни Сирдарё вилоятидаги Сардоба сув омбори тўғонининг бир қисми ўпирилиб, аҳоли хонадонлари ва экин майдонларини сув босган, юзлаб юртдошларимиз бошпанасиз қолган эди.
Давлатимиз раҳбари ўша куннинг ўзидаёқ воқеа жойига етиб бориб, тўғон ўпирилиши билан боғлиқ ҳодиса оқибатларини бартараф этиш, жумладан, аҳолини зудлик билан эвакуация қилиш, уларга бирламчи яшаш шароити яратиш, зарур озиқ-овқат ва тиббиёт воситалари билан таъминлаш, тўғоннинг ўпирилган қисмини тиклаш-таъмирлаш борасида зарур кўрсатмалар берди. Офатдан жабр кўрган аҳоли билан мулоқот қилди.
Коронавирус билан боғлиқ бугунги вазиятда халқимиз бошига тушган бу синовли кунлар ҳамжиҳатлик, меҳр-оқибат ришталари билан барҳам топмоқда. Шундай дамда халқимиз таҳликага тушмасдан, аксинча, янада жипслашди. Тошкент ва Жиззах вилоятининг ҳудудга туташ туманлари аҳолиси сирдарёликларга уйининг тўридан жой берган бўлса, юртимизнинг барча ҳудудларидан турли ташкилотлар, тадбиркорлар, оддий одамларнинг озиқ-овқат, кийим-кечак, гигиена воситалари, пул маблағларидан иборат саховат карвонлари пешма-пеш юборилмоқда.
Мазкур хайрли ташаббусга Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги – ЎзА ҳам қўшилиб, “Бир қути саховат!“ акциясини эълон қилган эди. Мазкур акцияда юртдошларимиз фаол иштирок этиб, қисқа фурсатда 100 миллион сўмлик озиқ-овқат, кийим-кечак, гигиена воситалари, 21,5 миллион сўм ва 2 минг АҚШ доллари миқдорида пул маблағи йиғилди.
Бу маҳсулотлар вилоятнинг Мирзаобод ва Сайхунобод туманларидаги офатдан жабр кўрган аҳолига етказиб берилди.
IMG_6340.JPG
Дастлабки манзил – Сайхунобод туманидаги “Темурбек – Шаҳризода ҳамкор“ хусусий мактабгача таълим муассасаси бўлди. ЎзА жамоаси бу ерга вақтинча жойлаштирилган сардобаликлар билан суҳбатлашди, уларнинг қайғусига шерик бўлиб, озиқ-овқат, кийим-кечак ва бошқа зарур маҳсулотларни улашди.
– Шундай кунларда халқимиз бирдамлиги, меҳр-оқибати барчамизга катта куч, руҳий мадад бермоқда, – деди Сайхунобод тумани ҳокими Ботир Мирзақулов. – Бугун мамлакатимизнинг расмий ахборот агентлиги – ЎзА, яъни етакчи журналистлар жамоаси ташаббуси билан йиғилган зарур маҳсулотлар олиб келингани аҳолига янада кўтаринки руҳ бағишлади. Барча соҳа вакилларининг бу каби қўллаб-қувватлови талафотларни биргаликда енгиб ўтишимизда катта ёрдам беради, албатта.
Шунингдек, тумандаги “Бахмалсой“, “Ўзбекистон“ ва “Маданият“ МФЙдаги 500 оила ҳам сардобалик қўшниларини ўз бағрига жойлаштирган. Саховат карвонидаги юклар уларга ҳам бўлиб берилди.
IMG_6224.JPG
Шу куни “Бир қути саховат!“ акцияси доирасида йиғилган маҳсулотлар Мирзаобод тумани Турғун Аҳмедов номидаги ва “Мирзачўл“ маҳалла фуқаролар йиғинларидаги оилаларда жойлашган аҳолига ҳам етказилди.
Акцияда йиғилган зарур маҳсулотлар билан бир қаторда келиб тушган пул маблағлари ҳар икки туманда жойлашган офат жабрдийдаларига бўлиб берилди.

Продовольственные продукты, одежда, деньги, средства гигиены и предметы первой необходимости отправлены в Сырдарью пострадавшим от бедствия.
Акция «Коробка доброты» организована Национальным информационным агентством Узбекистана.
После прорыва дамбы в Сырдарьинской области вода накрыла посевные площади и проникла в дома населения. Сотни соотечественников остались без крова.
В тот же день глава государства прибыл на место происшествия и дал необходимые указания по устранению последствий, незамедлительной эвакуации населения, созданию необходимых первичных жизненных условий, обеспечению необходимыми продовольственными продуктами и медицинскими средствами, восстановлению и ремонту разрушенной части дамбы. Президент встретился с пострадавшими.
В сегодняшних условиях пандемии, связанной с коронавирусом, такие испытания помогают преодолеть сплоченность и доброта нашего народа. Люди не впали в панику, а сплотились.
Жители прилегающих районов, Ташкентской и Джизакской областей приютили пострадавших соотечественников. Все без исключения организации, предприниматели, простые люди организуют и один за другим отправляют пострадавшим "Караваны доброты", наполненные продовольствием, одеждой, медикаментами, средствами гигиены, деньгами.
Национальное информационное агентство Узбекистана тоже подключилось к данной благотворительной инициативе и объявило акцию «Коробка доброты».
Наши соотечественники приняли активное участие в данной акции. За короткий срок собраны продовольственные продукты, средства гигиены, одежды на 100 миллионов сумов, а также 21,5 миллиона сумов и 2 тысячи долларов США денежной помощи. Все это доставлено пострадавшим в районах Мирзаабад и Сайхунабад.
Первым пунктом назначения стало частное детское дошкольное образовательное учреждение «Темурбек-Шахризода хамкор» в Сайхунабадском районе.
Коллектив УзА побеседовал с жителями Сардобы, временно размещенными в здании данного учреждения. Выразив свое сочувствие, раздали продовольственные продукты, одежду и другие предметы повседневной необходимости.
– В такие дни единство и доброта наших людей придают нам всем огромные духовные силы, - говорит хоким Сайхунабадского района Ботир Мирзакулов. – И то, что сегодня к нам доставлены необходимые продукты, собранные по инициативе официального информационного агентства нашей страны коллективом ведущих журналистов, придало еще больше моральных и духовных сил, подняло настроение всех присутствующих. Конечно, такая огромная поддержка представителей всех отраслей страны поможет нам преодолеть все трудности.
500 семей МСГ “Бахмалсой“, “Узбекистон“ ва “Маданият“ района приютили соседей из Сардобы. Продукты доставили и им.
В этот же день продукты, собранные в рамках акции «Коробка доброты», доставлены и пострадавшим, размещенным в домах населения МСГ имени Тургуна Ахмедова и «Мирзачуль».
Денежные средства, поступившие вместе с необходимыми товарами, распределены между пострадавшими, размещенными в двух районах.