Тошкент вилояти ҳокими 300 нафарга яқин тадбиркорнинг таклиф ва муаммосини ўрганди
Тадбиркор Гулинур Абдуллаеванинг туризм соҳасига оид янги инвестиция лойиҳаси ниҳоятда жозибадор бўлиб, кўпчиликнинг эътиборини тортди. У Тошкент вилояти Юқори Чирчиқ туманидаги эски қуриб қолган кўл бўйида «Ором» дам олиш зонаси барпо этмоқчи. Бу ерда ресторан, аквапарк, коттежлар, дарё бўйида балиқчилик ҳудуди барпо этилади.
Тадбиркор бизнес режасига кўра, кўлга янгидан сув олиб келиниб, янги ҳаёт бахш этилади. Шунингдек, бу ердаги ошхоналарда дунёдаги турли хил давлатларнинг мазали таомларини тайёрлаш ҳам йўлга қўйилади. Мақсад оромгоҳга туристларни жалб қилиб, янги иш ўринлари яратиш. Бунинг учун етарли миқдорда электр энергияси ва канализация масаласида маҳаллий ҳокимликнинг ёрдами керак бўлади. Лойиҳанинг умумий қиймати 40 миллион АҚШ доллари иборат бўлиб, мингга яқин иш ўринлари яратилади. Мазкур лойиҳа ҳам жойида батафсил ўрганиб чиқилиб, ижобий ҳал этиш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Яқинда Бўстонлиқ туманидаги «Хумсон булоғи» оромгоҳида карантин қоидаларига риоя қилган ҳолда ташкил қилинган сайёр қабулда Тошкент вилояти ҳокими Рустам Холматов томонидан 300 нафарга яқин тадбиркорнинг муаммоси кўриб чиқилди. Тадбирда иштирокчилари мурожаатларининг аксарияти турли хил туристик обеъктлар қуриш учун ер майдони ажратилиши билан боғлиқ бўлди. Бу ишчи гуруҳига энг сара лойиҳаларни танлаш имкониятини берди.
Тошкент вилояти ахборот хизмати хабар қилишича, Бўстонлиқ туманидаги «Чорвоқ» эркин туристик зонасида тадбиркорларга бир қатор имтиёзлар берилаётганлиги инвесторларнинг туризмга бўлган қизиқишини оширмоқда. Табиий иқлим шароитидан келиб чиқиб, туманда туризм жадал ривожланиб бормоқда.
Хусусан, тадбиркор Аброр Адҳамов тақдим этган лойиҳага кўра, Бўстонлиқ туманида бир гектар майдонда кўп тармоқли реабилитация маркази барпо этилади. Лойиҳа мувофиқ, 7-8 миллион АҚШ доллари миқдорида инвестиция киритилиб, замонавий шифо маскани қурилади. «Чорвоқ» эркин туристик зонаси дирекциясига жой сўраб, барча зарур ҳужжатларни топширган. Агар марказ ишга тушса, 100 киши ётиб даволаниш имкониятига ҳам эга бўлади, 150-200 киши иш билан таъминланади. Сайёр қабулда тадбиркорнинг лойиҳаси ижобий баҳо олди.
Тадбирда республика аҳамиятига молик вазирлик ва идоралар вакиллари ҳамда вилоятдаги тўртта сектор раҳбарларининг иштирок этиши кўтарилган асосий масалаларни жойида ҳамда бамасаҳат ҳал этишга ёрдам берди.
– Биз бундан уч йил муқаддам Нанай қишлоғида собиқ поликлиниканинг иккита биносини сотиб олдик, – деди тадбиркор Аҳмаджон Умаров. – Қарийб 5 миллиард сўмга яқин инвестиция киритиб, дам олувчилар учун уч қаватли меҳмон уйи барпо этдик. Лекин бинода қишлоқ врачлик пункти ҳам жойлашганлиги боис, фаолиятимизга халақит бермоқда. Шу боис, янги қишлоқ врачлик пункти биноси қуриш учун учун ер ажратилса, биз уни бунёд этиш ниятимиз бор. Ушбу таклиф билан ҳоким қабулига келгандик, муаммомиз ижобий ҳал этилиб, тегишли ташкилотларга топшириқ берилди. Албатта, биз бундан хурсандмиз.

Хоким Ташкентской области содействует решению проблем
Новый инвестиционный проект предпринимателя Гулинур Абдуллаевой отличается неординарностью, чем и привлек всеобщее внимание.
Она хочет создать зону отдыха «Ором» возле старого высохшего озера в Юкори-Чирчикском районе. Здесь построят ресторан, аквапарк, коттеджи, организуют рыбоводческую зону у реки. Согласно бизнес-плану возродят озеро. Главная цель – привлечь туристов и создать новые рабочие места. Для этого понадобится помощь местного хокимията в вопросах обеспечения зоны электроэнергией и прокладки канализационной сети. Общая стоимость проекта – 40 миллионов долларов США. Намечается создание почти тысячи рабочих мест. Данный проект рассмотрен и одобрен.
Недавно на выездном приеме, организованном хокимом Ташкентской области Рустамом Холматовым в зоне отдыха «Хумсон булоги» Бостанлыкского района с соблюдением всех карантинных требований были рассмотрены проблемы почти 300 предпринимателей. Большинство обращений касались выделения земли под строительство туристических объектов. Рабочая группа выбрала лучшие проекты.
По данным информационной службы хокимията Ташкентской области, предоставление ряда льгот предпринимателям в свободной туристической зоне «Чарвак» повышает интерес инвесторов. Благодаря природным климатическим условиям в районе ускоренно развивается туристическая отрасль.
В рамках проекта предпринимателя Аброра Адхамова на одном гектаре в Бостанлынкском районе будет построен многопрофильный реабилитационный центр. Согласно проекту, центр планируется построить за счет вложения 7-8 миллионов долларов инвестиций. Предприниматель направил в дирекцию свободной туристической зоны «Чарвак» все необходимые документы для получения земли. В будущем центре одновременно могут лечиться 100 человек. 150-200 человек будут обеспечены работой. На выездном приеме проект предпринимателя получил положительную оценку.
В коллегиальном и объективном решении вопросов на мероприятии важную роль сыграло участие в нем представителей министерств и ведомств, руководителей четырех секторов области.
– Три года назад мы приобрели два здания бывшей поликлиники в селе Нанай, - говорит предприниматель Ахмаджон Умаров. – Вложив около пяти миллиардов сумов, построили трехэтажную гостиницу. Однако действующий в здании сельский врачебный пункт мешает нашей деятельности. Мы готовы построить для сельского врачебного пункта новое здание, нужно только, чтобы выделили землю. Именно с данной просьбой мы и обратились к хокиму. Обращение решено положительно, соответствующим организациям даны указания по нашему вопросу. Мы очень рады!