Сайхунобод тумани Иттифоқ маҳалла фуқаролар йиғинида маҳаллаларни обод қилиш, эҳтиёжманд, камбағал оилаларни моддий ва маънавий қўллаб-қувватлаш, ижтимоий аҳволини яхшилашга бағишланган кўргазмали семинар бўлиб ўтди.
Сирдарё вилояти ҳокимлиги бошчилигида ташкил этилган тадбирда вилоятдаги сектор раҳбарлари, маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вилоят бошқармаси ва туман, шаҳар бўлимлари бошлиқлари, тумандаги ўзини ўзи бошқариш идоралари вакиллари иштирок этди.
Президентимиз томонидан аҳоли муаммоларини аниқлаш ва ҳал этиш маҳаллани халқ билан давлат ўртасида ишончли кўприк бўлишини амалда таъминлаш мақсадида жорий йилнинг февраль ойида Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги ташкил этилиб, ушбу вазирликнинг қуйи бўғини бўлмиш маҳалла фуқаролар йиғинларига катта имконият ва шароитлар яратиб бериш механизми ишлаб чиқилди.
Бугунги кунда маҳалла фуқаролари йиғини тизимида фаолият юритаётган мутасаддиларнинг асосий вазифаси – камбағалликни қисқартириш, фуқароларнинг муаммоларини тизимли ҳал этиш ва ҳудуд ободлигини таъминлашдан иборат. Ободлик кишининг кўзига завқ бағишлаб, кўнгилларни нафис ва мусаффо туйғуларга тўлдиради. Юрт ободлигига ҳисса қўшиш, аввало хонадонларни, кўча ва хиёбонларни, бир сўз билан айтганда маҳаллаларни обод қилишдан бошланади. Зеро, маҳаллаларимиз обод бўлса, юртимиз обод бўлади, халқимиз турмуш тарзининг фаровонлиги таъминланади.
Бу борада Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги ташаббуси билан бутун мамлакатимиз бўйлаб «Жонажон юртим ободлигига ўз ҳиссамни қўшаман» шиори остида тадбирлар ташкил этилмоқда.
Вилоятнинг Сайхунобод туманида 19 та фуқароларни ўзини ўзи бошқариш органлари фаолият юритади. Туман раҳбарияти томонидан асосий эътибор маҳаллаларни обод қилиш, хизмат биноси ва моддий-техника базаси билан таъминлашга қаратилмоқда. Хусусан, тумандаги 19 та фуқаролар йиғинлари учун замонавий шаклдаги алоҳида хизмат бинолари қуриш ишлари жадаллик билан олиб борилмоқда. Шундан 6 та маҳалла биносида қурилиш ишлари тўлиқ якунига етказилиб, фойдаланишга топширилди. Қолган 13 тасида эса охирги пардозлаш ишлари олиб борилмоқда.
Кун-кеча Сирдарё вилояти ҳокими Ғофуржон Мирзаев бошчилигида бўлиб ўтган кўргазмали семинар маҳаллаларни обод қилиш, эҳтиёжманд ва камбағал оилаларни моддий ва маънавий қўллаб-қувватлаш, ижтимоий аҳволини яхшилаш, аҳоли ўртасида меҳнатсеварлик ва халқпарварлик туйғуларини шакллантириш, халқ маданияти, урф-одатларини асраб қолиш ва мустаҳкамлашга қаратилди. Унда «Обод маҳалла» мезонлари асосида вилоятдаги 224 та фуқаролар йиғинларини обод қилишда Иттифоқ маҳалла фуқаролар йиғинида амалга оширилган амалий ишлар намуна қилиб кўрсатилди.
Семинар иштирокчилари «Обод хонадон» тамойили асосида иккинчи сектор раҳбари томонидан камбағалликни қисқартириш борасида амалга ошираётган ижобий иш тажрибаси билан таништирилди. Иттифоқ маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Ибодат Юнусова хонадонида оилани камбағаллик даражасидан чиқариш борасида амалга оширилган ишлар юқори баҳоланди.
– Кўрсатилган ғамхўрликлар учун барча раҳбарларимизга чин дилдан миннатдорлик билдираман, – дейди Ибодат Юнусова. – Қизим Буханифа Эргашеванинг яшаш шароитини яхшилаш мақсадида уч қути асалари, 100 дона товуқ, она-бола сигир берилди. Бундан ташқари, замонавий шаклдаги тандирхона, товуқхона, ўтин сақлаш жойи ва молхона қуриб беришди. Тинч-хотиржам ҳаётимиз фаровон ўтаётган кунларимиз учун шукр қиламиз.
Семинар иштирокчилари Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш Сайхунобод тумани бўлими учун қуриб фойдаланишга топширилган хизмат биносида яратилган шароитлар ҳамда шу жойнинг ўзида махсус «Томорқа хизмати» масъулияти чекланган жамияти томонидан аҳолини камбағалликдан чиқариш бўйича ташкил этилган кўргазма йиғилганларда яхши таассурот қолдирди.
Сайхунобод туманида маҳаллаларни обод қилиш, аҳоли турмуш тарзи фаровонлигини ошириш борасида амалга оширилаётган ижобий иш тажрибаларини бошқа ҳудудларда ҳам амалга оширишга келишиб олинди.

В сходе граждан махалли «Иттифок» Сайхунабадского района состоялся показательный семинар, посвященный вопросам благоустройства махаллей, материальной и духовной поддержки, улучшения социального положения бедных семей.
В мероприятии, организованном Сырдарьинским областным хокимиятом, приняли участие руководители секторов, начальники областного управления по поддержке махалли и семьи и его районных, городских отделов, представители органов самоуправления района.
Президентом нашей страны в целях выявления и решения проблем населения путем превращения махалли в связующее звено между народом и государством в феврале текущего года было создано Министерство по поддержке махалли и семьи, разработан механизм создания широких условий и возможностей для сходов граждан махаллей, определенных нижним звеном нового ведомства.
На сегодняшний день главными задачами компетентных органов, работающих в системе сходов граждан махаллей, являются сокращение бедности, системное решение проблем граждан, обеспечение благоустроенности региона. Действительно, благоустроенность дарит радость людям, наполняет душу спокойствием. Благоустройство страны – это в первую очередь благоустройство домов, улиц и скверов, иными словами, благоустройство махаллей. Благоустроенные махалли – залог благоустроенной страны, благополучия населения.
Министерством по поддержке махалли и семьи по всей стране проводятся мероприятия под девизом «Буду вносить свой вклад в благоустройство своей родной страны».
В Сайхунабадском районе действуют 19 органов самоуправления граждан. Руководителями района основное внимание уделяется благоустройству махаллей, их обеспечению служебными зданиями и материально-технической базой. В ускоренном темпе ведутся работы по строительству отдельных служебных зданий современного типа для 19 сходов граждан махалли района. В частности, в 6 зданиях строительство полностью завершено, и они сданы в эксплуатацию. В остальных 13 ведется заключительная отделочная работа.
Состоявшийся на днях под руководством хокима Сырдарьинской области Гофуржона Мирзаева показательный семинар был направлен на благоустройство махаллей, материальную и духовную поддержку, улучшение социального состояния нуждающихся семей, формирование у населения трудолюбия и любви к родному краю, бережного отношения к национальной культуре, обычаям и традициям.
На семинаре в качестве примера для благоустройства 224 сходов граждан области на основе критериев «Благоустроенная махалля» была показана практическая работа, проделанная в сходе граждан махалли «Иттифок».
Участники семинара ознакомились с положительным опытом работы по сокращению бедности, проводимой руководителем второго сектора на основе принципа «Благоустроенный дом». В частности, дана высокая оценка мерам по выведению из бедности семьи Ибодат Юнусовой, проживающей в указанной махалле.
– Хочу выразить всем руководителям свою искреннюю признательность за заботу, – говорит И.Юнусова. – Для улучшения условий жизни моей дочери предоставлены 3 пчелиных улья, 100 кур, корова и теленок. Также построены современный тандыр, курятник, место для хранения дров, хлев. Мы благодарны за нынешнее спокойное и мирное небо над головой.
На участников семинара большое впечатление произвели условия, созданные в построенном и сданном в эксплуатацию служебном здании Сайхунабадского районного отдела по поддержке махалли и семьи, а также выставка по выведению населения из бедности, организованная здесь обществом с ограниченной ответственностью «Томорка хизмати».
Достигнуты договоренности о внедрении в других регионах положительного опыта работы, проводимой в Сайхунабадском районе по благоустройству махаллей, повышению благополучия населения.