Сайёр қабулда тадбиркорларга жойида 3 млрд сўм ундириб берилди
Президент Халқ қабулхоналари томонидан вазирлик ва марказий идоралар, ҳудудий секторлар, суд органлари раҳбарларини жалб этган ҳолда Навоий вилоятининг Учқудуқ, Кармана, Навбаҳор ва Қизилтепа туманларида сайёр қабуллар ташкил этилди.
Аҳоли мурожаатларига асосан ҳудудлардаги ички йўллар текисланиб, тош-шағал, асфальт қопламалари ётқизилди, электр энергияси, ичимлик суви таъминоти борасидаги қатор камчиликлар бартараф этилди, тадбиркорлик фаолиятини бошламоқчи бўлган фуқароларга кредит ажратилишида амалий ёрдам берилди, иш сўраб келганларнинг мурожаатлари ижобий ечим топди, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларга кўмак кўрсатилди. Суд идораларига ўз ҳуқуқларини тиклаш учун қилинган мурожаатлар ҳам қонуний тартибда кўриб чиқилди.
Қизилтепа туманининг «Фурқат» маҳалласи аҳолисининг ички йўлларни таъмирлаш бўйича мурожаати ўрганиб чиқилиб, 2-сектор ва йўл идоралари кўмагида 7 километр йўлга қум-шағал аралашмаси, қарийб 10 километрлик ички йўлларга асфальт қопламалари ётқизилди. Яна 10 километр йўлни асфальт қилиш «йўл харитаси»га киритилиб, бу ишлар 2020-2021 йилларга мўлжалланган инвестиция дастури асосида амалга оширилиши тўғрисида фуқароларга атрофлича маълумот берилди.
Қизилтепа туманидаги «Демас» маҳалласи Қатағон қишлоғи аҳолисининг ҳам ички йўллар таъмири билан боғлиқ мурожаати ижобий ечим топди. Ишчи гуруҳи томонидан кўрилган чора-тадбирлар самарасида қарийб 500 метр йўл шағалланди.
photo_2020-07-06_16-38-22.jpg
Туманнинг «Майта» маҳалласида яшовчи Бахтинисо Тилавова бир ҳовлида 3 та оила яшаши, томорқада иссиқхона қуриш учун шароит борлиги, лекин молиявий жиҳатдан имконияти йўқлигини айтиб, мурожаат қилди. Унинг мурожаати қабулда ўрганиб чиқилиб, кредит ажратишда амалий ёрдам берилди. Таъминотчи корхоналар орқали унинг томорқасига 2 сотихли иссиқхона қурилиши шу куннинг ўзида бошланиб, тайёр ҳолатда топширилди.
Оммавий қабулда ички ишлар вазирлиги вакилларига тизим идоралари йўналишларида ҳам кўплаб мурожаатлар келиб тушди. Хусусан, конимехлик Жалғас Жакипов 2015 йилдан буён ички ишлар органларида ишлашга иштиёқи юқори экани учун ҳужжат топшириб келаётгани, бу борада унга тўсқинлик қиладиган қонуний асослар йўқлиги, ўтган йиллар давомида профилактика инспектори ёрдамчиси лавозимида ишлаганлигини айтиб мурожаат қилди. Унинг соҳада етарли тажриба орттиргани, қизиқиши ва лаёқати инобатга олиниб, мурожаати оммавий қабул доирасида тузилган комиссия томонидан ўрганиб чиқилиб, ижобий хулосага келинди ва у ишга қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Олий суди судьялари томонидан вилоят бўйича ўтказилган жонли мулоқотлар доирасида 182 та фуқаро қабул қилинди. Жиноят, фуқаролик, маъмурий ишлар бўйича ҳамда иқтисодий судларга оид мурожаатларни кўриб чиқиш натижасида судлар томонидан жами 37 нафар шахс жазони ўташдан муддатидан олдин озод қилинди, 20 нафар шахсга нисбатан белгиланган жазо енгилроғига алмаштирилди, 38 нафар шахснинг озодликдан маҳрум қилиш жазосини ўташ тартиби енгиллаштирилди. Шулар қаторида тадбиркорлик субъектлари, деҳқон хўжаликлари ва якка тартибдаги тадбиркорлар фойдасига 3 млрд. сўмга яқин 20 та даъво аризалари жойида қаноатлантирилди. Никоҳдан ажратиш учун мурожаат қилган 11 та оила яраштирилди.
Оммавий қабул жараёнида ногиронлиги бўлган фуқароларга тиббий-реабилитация воситаларидан кўмак кўрсатилди, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар, коронавирус пандемияси шароитида турмуш шароити қийинлашган хонадонларни қўллаб-қувватлашга қаратилган амалий саъй-ҳаракатларга аҳолида эътибор берилди.
Қабулларда жами 638 нафар фуқаронинг мурожаатлари тингланди ва улардан 644 та масала қабул қилинди. Муаммоларнинг 310 таси (48%) жойида ижобий ҳал этилиб, қаноатлантирилди, 129 тасига (20%) ҳуқуқий тушунтириш берилди ва 206 та (32%) мурожаат кўриб чиқиш учун назоратга олинди.

На выездном приеме в пользу предпринимателей было взыскано 3 миллиарда сумов
Народными приемными Президента Республики Узбекистан с привлечением руководителей министерств и центральных ведомств, территориальных секторов, судебных органов были организованы выездные приемы в Учкудукском, Карманинском, Навбахорском и Кызылтепинском районах Навоийской области.
На основании поступивших от населения обращений были выровнены и заасфальтированы внутренние дороги, устранены недостатки в обеспечении электрической энергией и питьевой водой, оказана практическая помощь гражданам, желающим заниматься предпринимательской деятельностью, в получении кредитов, положительно решены обращения граждан о трудоустройстве, оказана помощь социально уязвимым семьям. Также судебными органами в законном порядке были рассмотрены обращения граждан по поводу восстановления их прав.
Было изучено обращение населения махали Фуркат Кызылтепинского района по поводу ремонта внутренних дорог. С помощью руководства 2-го сектора и дорожных ведомств на 7 километрах дороги была уложена песчано-гравийная смесь, 10 километров внутренних дорог были заасфальтированы. Еще участок в 10 километров внутренней дороги был внесен в «дорожную карту» по асфальтированию. Эту работу планируется провести в 2020-2021 годах в рамках инвестиционной программы, о чем население было подробно проинформировано.
Положительно решилось и обращение населения села Катагон махалли Демас Кызылтепинского района, связанное с ремонтом внутренних дорог. Принятыми мерами со стороны рабочей группы был уложен щебень на 500 метрах дороги.
Жительница районной махалли Майта Бахтинисо Тилавова обратилась с просьбой оказать ей финансовую поддержку для строительства теплицы на приусадебном участке. Ее обращение было изучено в ходе приема, в результате чего гражданке была оказана практическая помощь в выделении кредита. Снабжающее предприятие в тот же день приступило к строительству теплицы на 2 сотках приусадебного участка и сдало ее в готовом виде.
На выездном приеме также поступило много обращений представителям министерства внутренних дел. В частности, Жалгас Жакипов изъявил желание работать в органах внутренних дел и с 2015 года готовит для этого документы. Он отметил, что нет законных оснований для воспрепятствования его работе и что в течение последних лет он работал помощником инспектора профилактики. Были приняты во внимание его большое желание и способности, и комиссией, созданной в рамках выездного приема, было вынесено положительное заключение, благодаря которому Ж.Жакипов был принят на работу.
Судьями Верховного суда Республики Узбекистан во время открытого диалога, проведенного в области, были приняты 182 гражданина. В результате рассмотрения обращений судами по уголовным, гражданским, административным и экономическим делам 37 лиц были досрочно освобождены от исполнения наказания, в отношении 20 лиц наказание заменено на более легкое, в отношении 38 человек установлен упрощенный порядок исполнения наказания. Наряду с этим в пользу субъектов предпринимательства, дехканских хозяйств и индивидуальных предпринимателей было удовлетворено около 20 исковых заявлений о взыскании 3 миллардов сумов. Обращения были удовлетворены на месте. 11 семей, подавших заявления на развод, были примирены.
На приеме гражданам, имеющим инвалидность, была оказана медико-реабилитационная помощь. Особого внимания заслуживает поддержка, оказанная семьям, нуждающимся в социальной защите, в условиях коронавирусной пандемии.
На приеме были заслушаны обращения 638 граждан. На месте было решено 48 процентов обращений. По поводу 20 процентов обращений даны правовые разъяснения, 32 процента обращений взяты под контроль для последующего рассмотрения.