Пандемия шароитида энг яхши одат – мутолаа. Нега деганда, қўлимдаги китобни варақлар эканман буюк аждодларимизнинг ўгитлари ҳамиша бебаҳо хазина эканлигига яна бир бор амин бўлдим.
Бугун барчанинг фикри-ёди дунёда тарқалган коронавируснинг тезроқ чекиниб, беморлар тезроқ фориғ бўлишларида. Тилагимиз, барча беморлар шифо топиб, қолганлар ушбу касалликка дучор бўлмасин.
Ҳар куни телевидение, матбуот, ижтимоий тармоқларда “Уйда қолинг”, “Карантин қоидасига қатъий риоя қилинг”, “Қўлларингизни совунлаб ювинг”, “Антисептик воситаларидан фойдаланинг”, “Қўл бериб кўришманг”, деган ҳаётий даъват. Бу даъватни шифокорлар, журналистлар, ички ишлар, миллий гвардия ходимлари, барча масъуллар такрор ва такрор айтмоқда. Бу ҳақда мақолалар, кўрсатувлар, ҳар бир саволга мутахассис жавоблари ўз вақтида бериб борилмоқда.
Кейинги кунларда беморларнинг соғайиш кўрсаткичлари ошиб бораётгани қувонарли ҳол, албатта. Шу билан бирга, яна касаллик аниқланаётганини кузатар экансиз, беихтиёр “бу касалликка қарши яна қандай курашиш мумкин?”, деган савол ўйлантиради. Айни пайтда юртимизда мазкур офатга қарши кенг кўламли иш олиб борилаётганлигидан таскин топасиз.
Бироқ ҳар қандай ҳолатда ҳам касалликни юқтириб олмаслик, аввало, ҳар бир фуқаронинг ўзига боғлиқ. Бунга мисоллар жуда кўп. Биринчи омил – ҳимоя ниқоби. Айнан ниқоб ҳаво орқали келаётган вирусни тўсиб қолиш имкониятига эга. Иккинчи омил – қўлни совунлаб ювиш ва антисептик восита билан дезинфекция қилиш. Демак, имкон қадар тана аъзоларимизни бирон нарсага тегиб кетмаслигига эришишимиз керак. Бунинг ечими эса қўлқоп тақишда.
Ҳар бир инсон ўз олдига қўйган мақсадига эришиш учун кўплаб режалар тузади. Қай бирини бугун, қай бирини эртага амалга ошириш керак. Орзу-ҳавас – тириклик неъмати. Лекин унга шукрона ва қаноат билан етишиш гўзал ҳаётнинг гултожидир. Аччиқ ҳақиқат шуки, тўйлар ва хурсандчилик онлари коронавирус туфайли айрим хонадонларда азага айланди.
Модомики шундай экан, ўттиз нафар яқинларингиз билан вазиятни тўғри баҳолаб, тўғри хулоса чиқариб, ушбу тадбирни ўтказинг. Дабдаба азалдан яхшилик келтирмаган.
Саломатлик – бебаҳо неъмат. Уни асраб-авайлаш ўз қўлимизда. Бу борада бобомиз Абу Райҳон Беруний “Неъматнинг қадри у йўқолгандан кейин билинади”, дейди. Демак, неъматни борида асрайлик.
Афсуски, касалланиш давом этяпти. Айрим ҳолларда оддий қоидаларга риоя қилмай, касал бўлиб қолаётганлар учраяпти. Ҳимоя ниқобининг оғирлиги бир неча грамм, халос. Уни юзимизга тақиб олсак, ишонинг, жуда оғир юкдан халос бўламиз.
Абу Али ибн Сино бобомиз “Биз зоҳирий касалликларни даволаш йўлларини ёзиб қўйдик, биздан кейингилар ботиний иллатларга шифо топади, деб умид қиламиз”, дейди. Қарангки, келгуси авлод ташқаридан кириб келиши мумкин бўлган касалликларни аниқлаб, унга чора кўриши кераклигини буюк аждодимиз аллақачон айтиб ўтган.
Айрим ҳолларда матбуотда бўлаётган воқеликни эшиги берк кўчага ўхшатиб тасвирланаётган жумлаларни ҳам ўқиб қоласиз. Балким тўғри, бўлган воқеадир, лекин унутмаслик керакки, унинг оқибатида қандай ўзгариш юз беришини чуқурроқ фикрлайдиган бўлсак, ҳар бир воқелик аччиқ хулосани ёки ёрқин ихтирони юзага келтириши мумкин. Шундай ҳолларда жумлалар инсонни фикрлашга, янгиликка, эзгуликка чорловчи фикрлар билан якунланиши муҳим.
“Халқимиз жипслашиб, шифокорларнинг барча тавсияси, кўрсатмаларига амал қилсалар, одамларимиз карантин даврида ҳаётий заруратсиз ўз хонадонларини тарк этмаса, касалликнинг илк белгилари аниқланганда уни яширмай шифокорларга ўз вақтида мурожаат қилса, биз бу касалликни, албатта, енгамиз”. Давлатимиз раҳбарининг халқимизга мурожаатидаги ушбу сўзлар аждодларимизнинг ўгитларига нақадар ҳамоҳанг. Уларга қатъий риоя қилиш эса ҳар биримизнинг фуқаролик бурчимиздир.

В условиях пандемии лучше всего читать книги. Лично я, читая, еще раз убедился: наставления наших предков – это бесценное достояние.
Сегодня все хотят одного: чтобы охвативший весь мир коронавирус отступил, больные выздоровели, и жизнь вернулась в привычное русло. И чтобы больше никто не болел.
Ежедневно по телевидению, в печати, социальных сетях звучат призывы “Оставайтесь дома”, “Соблюдайте карантинные требования”, “Мойте руки с мылом”, “Пользуйтесь антисептическими средствами”, “Соблюдайте социальную дистанцию”. Эти призывы неустанно повторяют врачи, журналисты, сотрудники органов внутренних дел, Национальной гвардии, другие ответственные лица. Соответствующие темы обсуждаются в печати, специалисты отвечают на вопросы, интересующие граждан.
Отрадный факт: в последнее время снижается уровень заболевания. Вместе с тем возникает вопрос, а как еще более эффективно можно бороться с этой болезнью? И утешаешься тем, что в стране ведется масштабная работа против этого бедствия.
Не заразиться инфекцией – это зависит от самого человека. Этому способствует много факторов. Первое – защитная маска. Именно маска может защитить от вируса, передаваемого по воздуху. Второй фактор – мытье рук с мылом и дезинфекция антисептическими средствами. Желательно также надевать перчатки.
Каждый человек составляет для себя план достижения поставленных целей. Людям присуще мечтать. Но главное – идти к реализации цели с терпением и чувством благодарности. Горькая правда жизни: из-за коронавируса последствиями свадеб и торжеств в отдельных семьях стали боль, горечь и траур.
И поэтому нужно правильно оценивать ситуацию, проводить подобные мероприятия с привлечением минимального числа людей. Помпезность еще никогда не приводила к добру.
Здоровье бесценно. Его защита – в наших руках. Великий Абу Райхан Беруни писал, что ценность достояния познается после его утраты. И поэтому давайте ценить его, пока оно с нами.
К сожалению, пока болезнь не отступает. Есть лица, которые заболевают из-за несоблюдения простых правил. А ведь защитная маска почти не имеет веса. Носите маску, и тогда вам не будет страшен очень тяжелый груз – болезнь.
Иногда в печати встречаются статьи, представляющих действительность подобно тупику, безысходности. Но если поразмыслить над тем, какие в результате могут произойти изменения, можно понять, что любая ситуация может завершиться либо горьким итогом, либо важным изобретением. И в таких случаях важно, чтобы подобные статьи завершались призывом к размышлению, новшествам и добру.
Если мы сплоченно будем следовать рекомендациям врачей, своевременно обращаться за медицинской помощью в случае недомогания, не будем без необходимости выходить из дома, то мы обязательно победим эту болезнь. Эти слова из обращения главы государства созвучны наставлениям наших предков. И их соблюдение – гражданский долг каждого из нас.