Qaysi yo‘nalishda eng ko‘p davlat xizmati ko‘rsatilgani ma’lum qilindi
Davlat xizmatlari markazlarida ko‘rsatilayotgan xizmatlar tez va sifatli amalga oshirilishi aholini birdek xursand qilayotgani ayni haqiqat. Birgina, biznes faoliyatini yuritish istagidagi fuqarolardan o‘ndan ortiq hujjat tayyorlash taqozo etilar edi. Ularning har biri uchun kunlab, kerak bo‘lsa, haftalab vaqt ketardi.
Shunga o‘xshash kundalik ish tushadigan idoralar oldida uzundan-uzun navbatlar, turli sansalorlik va ovoragarchiliklarga chek qo‘yish maqsadida Davlat xizmatlari agentligi faoliyati yo‘lga qo‘yilgan. Mazkur tizim hozirda aholining uzog‘ini yaqin, mushkuli oson bo‘lishiga ko‘maklashmoqda.
Hozirgi kunda davlat xizmatlari markazlarida ko‘rsatib kelinayotgan xizmatlar soni 160 dan ortdi. Ushbu xizmat turlari DXA tashkil etilgan kundan hozirga qadar qariyb 5 barobarga ko‘paydi. Davlat xizmatlari agentligi Namangan viloyati boshqarmasi tomonidan yakuniga yetgan 2021 yil davomida jismoniy va yuridik shaxslarga jami 673 ming 549 ta xizmat ko‘rsatishga erishildi.
E’tiborlisi, o‘tgan davrda davlat xizmatlari markazlariga fuqarolardan eng ko‘p murojaat farzandini maktabgacha ta’lim tashkilotiga navbatga qo‘yish bo‘yicha kelib tushgan. Ya’ni, yil davomida 97 ming 81 marotaba mazkur xizmat turidan foydalanilgan.
Shuningdek, kadastr sohasiga doir – 81 ming 326 ta, elektron raqamli imzo kalitini olishga oid – 42 ming 598 ta, pensiya nafaqasi to‘g‘risida ma’lumot olishda 32 ming 635 ta, fuqarolarni jamg‘arib boriladigan pensiya ta’minoti tizimiga hisobga olish bo‘yicha 22 ming 585 ta xizmat ko‘rsatilgan.
Keyingi paytlarda ancha ommalashgan xizmat turlaridan biri, eski namunadagi milliy haydovchilik guvohnomalarini yangi namunadagisiga almashtirish uchun fuqarolardan 20 ming 11 ta ariza yuborilgan.
– Tadbirkorlik sohasiga doir 24 ming 718 ta davlat xizmatlari ko‘rsatilgani esa, viloyatda kichik biznes jadal sur’atlarda riqvojlanib borayotganligini anglatadi, – deydi DXA Namangan viloyati boshqarmasi mas’ul xodimi Foziljon Jo‘raboyev. – Davlat xizmatlari markazlari tadbirkorlik sohasini rivojlantirish, yangi bo‘sh ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha hududlarda tushuntirish-targ‘ibot tadbirlarini olib borishi orqali ishbilarmonlar safi kengayishiga ham munosib hissa qo‘shmoqda.
Tuman, shahar markazidan uzoqda joylashgan qishloqlarda davlat xizmatlari markazining 20ga yaqin filiali faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Mazkur filiallarda aholi va tadbirkorlarga 150 ga yaqin xizmat turi ko‘rsatib kelinmoqda. O‘tgan yili mavjud filiallar orqali 8 ming 55 ta xizmat ko‘rsatildi. Shuningdek, yetib borish qiyin bo‘lgan hududlarda fuqarolarga sayyor-xizmatlar ko‘rsatilmoqda. Bu borada ayniqsa, nogironligi bor, keksa nuroniylarga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Tinglash, tushunib yetish va yordam berish. Davlat xizmatlari markazi xodimlari ana shu muhim tamoyillarga doimo amal qilgan xolda o‘z faoliyatini olib bormoqda. Muhimi, har bir qulaylik, eng avvalo xalqimiz, inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan.

Сегодня население нашей страны в равной степени довольно как оперативностью, так и качеством услуг, оказываемых в центрах государственных услуг.
И это объяснимо: раньше только для налаживания, к примеру, предпринимательской деятельности приходилось подготавливать десятки документов, для чего требовалось от нескольких дней до недели.
В целях экономии времени и средств граждан, предотвращения бумажной волокиты и бесконечных очередей, а также пресечения бюрократии и коррупции была налажена деятельность Агентства государственных услуг (АГУ). Теперь эта система служит облегчению забот нашего народа.
Сегодня количество услуг, оказываемых в центрах государственных услуг, превышает 160. С момента создания АГУ оно увеличилось почти в 5 раз.
В 2021 году Наманганским областным управлением Агентства государственных услуг физическим и юридическим лицам было оказано 673 549 государственных услуг.
Примечательно, что в прошлом году в центры госуслуг граждане чаще всего обращались с заявлением об устройстве ребенка в дошкольную образовательную организацию. Всего в течение года данным видом услуги воспользовались 97 081 раз.
Кроме того, оказано 81 326 услуг в сфере кадастра, 42 598 услуг по получению электронной цифровой подписи, 32 635 – по предоставлению информации о пенсии, 22 585 – по постановке на учет в накопительной пенсионной системе.
Одной из самых популярных в последнее время государственных услуг – услугой по замене старых водительских удостоверений на новые воспользовались 20 011 граждан.
– Предоставление 24 718 государственных услуг в сфере предпринимательства свидетельствует о том, что в области быстрыми темпами развивается малый бизнес, – говорит ответственный сотрудник Наманганского областного управления АГУ Фозилжон Журабоев. – Центры государственных услуг также вносят достойный вклад в расширение рядов предпринимателей за счет проведения на местах разъяснительно-пропагандистских мероприятий, направленных на развитие предпринимательства, создание новых рабочих мест.
В удаленных от районных и городских центров поселках создано около 20 филиалов центров государственных услуг. Они оказывают около 150 видов услуг населению и предпринимателям. В прошлом году через действующие филиалы было оказано 8 055 услуг. Кроме того, жителям труднодоступных районов оказываются выездные государственные услуги, при этом особое внимание уделяется пожилым людям и лицам с инвалидностью.
Выслушать, понять и оказать помощь. Именно на этих принципах строится деятельность работников центров государственных услуг. Главное, каждое созданное удобство в первую очередь служит возвеличиванию чести и достоинства нашего народа.