“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларини амалга ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 3 февралдаги “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги ПФ–6155-сон Фармони ижросини таъминлаш, шунингдек, “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларини амалга оширишни изчил давом эттириш орқали ҳудудларнинг йўл-транспорт инфратузилмаси, муҳандислик-коммуникация тармоқлари ҳамда ижтимоий соҳа объектларини ривожлантириш ва шу асосда аҳолининг фаровонлиги ҳамда турмуш даражасини янада юксалтириш мақсадида:
1. Белгилансинки, “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари (кейинги ўринларда – Дастурлар) доирасида:
а) қишлоқлар (маҳаллалар) рўйхати қуйидаги мезонлар асосида шакллантирилади:
олис ва табиий-иқлим шароити оғир ҳудудларда жойлашганлиги;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Халқ қабулхоналари ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органларига аҳоли томонидан йўл-транспорт инфратузилмаси, муҳандислик-коммуникация тармоқлари ва ижтимоий соҳа объектлари бўйича келиб тушган мурожаатлар сони;
аҳоли ва тадбиркорларда ўзлари истиқомат қилаётган (жойлашган) қишлоқ (маҳалла) ҳудудини биргаликда ободонлаштириш юзасидан ташаббусларнинг мавжудлиги;
“Туризм маҳалласи”“Туризм қишлоғи” ёки “Туризм овули” мақомига эгалиги;
б) қишлоқларда (маҳаллаларда) амалга ошириладиган қурилиш, таъмирлаш ва ободонлаштириш ишларини ҳамда уларни молиялаштириш учун талаб этиладиган маблағларни туман (шаҳар) ҳокимликлари маҳалла фуқаролар йиғинлари раислари билан биргаликда тегишли туман (шаҳар) халқ депутатлари Кенгашларида ҳимоя қилади;
в) ҳар бир қишлоқни (маҳаллани) ривожлантиришнинг устувор йўналишлари тегишли қишлоқдаги (маҳалладаги) мавжуд имкониятлар, аҳолининг узоқ йиллар давомида шаклланган салоҳияти, тадбиркорлик муҳити ва “ўсиш нуқталари” инобатга олинган ҳолда белгиланади;
г) маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан:
аҳолини тоза ичимлик суви билан таъминлаш, жойларда оқова сув хандақлари ва санитария иншоотларини барпо этиш;
электр таъминотини, жумладан, трансформаторлар ва нимстанциялар ҳолатини яхшилаш, алоқа ва ахборотлаштириш тизимини модернизация қилиш, аҳолига газ ёқилғиси узлуксиз етказиб берилишини ташкил этиш;
ички автомобиль йўллари, пиёдалар йўлакларитранспорт тўхташ бекатлари ва бошқа йўл инфратузилмасини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш, йўлбўйларини ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш;
қишлоқ ва сув хўжалиги инфратузилмасини ривожлантириш, ирригация тизимларини барпо этиш, сизот сувлар сатҳини пасайтириш, ариқларни тозалаш ва фойдаланишдан чиқиб кетган ерларни фойдаланишга киритиш;
ижтимоий соҳа объектлари, жумладан, мактабгача таълим ташкилотлари, умумий ўрта таълим мактаблари, соғлиқни сақлаш муассасалари, шунингдек, туризм объектларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш билан боғлиқ тадбирлар амалга оширилади.
2. Дастурларни 2021 йилда амалга ошириш чора-тадбирлари доирасида туман (шаҳар) халқ депутатлари Кенгашлари томонидан:
мазкур қарорнинг 1-банди “а” кичик бандида белгиланган мезонлар асосида ҳар бир туман ва шаҳардан қурилиш, таъмирлаш ва ободонлаштириш ишлари амалга ошириладиган жами 397 та қишлоқ ва маҳалла танлаб олинганлиги;
йўл-транспорт ва муҳандислик-коммуникация тармоқларини, ижтимоий соҳа ва бошқа инфратузилма объектларини қуриш-таъмирлаш ишларининг манзилли дастурлари тасдиқланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
3. 2021 йилда барча туман ва шаҳардаги жами 7 794 та қишлоқ ва маҳаллада умумий қиймати 20,8 триллион сўмлик қурилиш, таъмирлаш ва ободонлаштириш ишларини амалга оширишни назарда тутувчи:
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларини амалга ошириш, ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш ҳамда аҳолини уй-жой билан таъминлаш чора-тадбирларини молиялаштириш манбалари 1-иловага мувофиқ;
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида ички йўллар, ичимлик суви таъминоти ва оқова сув тизими, электр энергияси ҳамда газ таъминоти объектларини қуриш ва таъмирлаш параметрлари 22а–2н-иловаларга мувофиқ;
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида ирригация, алоқа ва ахборотлаштириш тизимларини яхшилаш, спорт ва болалар майдончалари барпо этиш, қишлоқ ва маҳаллалар кўчаларини ободонлаштириш параметрлари 33а–3н-иловаларга мувофиқ;
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида ижтимоий соҳа объектлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари комплекслари, маҳалла гузарларини қуриш ва таъмирлаш ҳамда уй-жой фондини яхшилаш параметрлари 44а–4н-иловаларга мувофиқ;
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида жамоат транспорти, маиший чиқиндилар билан ишлаш тизими ва бозор инфратузилмасини ривожлантириш параметрлари 55а–5н-иловаларга мувофиқ;
ичимлик суви таъминоти ва оқова сув тизими объектларини қуриш ва таъмирлаш параметрлари 66а–6н-иловаларга мувофиқ;
ички йўлларни қуриш ва таъмирлаш параметрлари 77а–7н-иловаларга мувофиқ;
паст кучланишли электр тармоқларини янгилаш ва модернизация қилиш параметрлари 88а–8н-иловаларга мувофиқ;
туризм инфратузилмасини ривожлантириш параметрлари 99а–9н-иловаларга мувофиқ;
кичик саноат зоналари фаолиятини ривожлантириш параметрлари 10-иловага мувофиқ;
туман марказлари ва шаҳарларнинг меъморий қиёфасини замонавийлаштириш ва ободонлаштириш параметрлари 1111а–11н-иловаларга мувофиқ;
ирригация объектларини қуриш ва таъмирлаш параметрлари 1212а–12н-иловаларга мувофиқ;
газ таъминоти тизимини яхшилаш параметрлари 1313а–13н-иловаларга мувофиқ;
алоқа ва ахборотлаштириш тизимини ривожлантириш параметрлари 1414а–14н-иловаларга мувофиқ;
ижтимоий соҳа объектларини қуриш ва таъмирлаш параметрлари 1515а–15н-иловаларга мувофиқ;
фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари комплекслари, маҳалла гузарлари ҳамда маданият марказларини қуриш ва таъмирлаш параметрлари 1616а–16н-иловаларга мувофиқ;
жамоат транспорти ва маиший чиқиндилар билан ишлаш инфратузилмасини ривожлантириш параметрлари 1717а–17м-иловаларга мувофиқ;
қишлоқ ва маҳаллалар кўчаларини ободонлаштириш параметрлари 1818а–18м-иловаларга мувофиқ;
спорт ва болалар майдончалари барпо этиш параметрлари 1919а–19м-иловаларга мувофиқ;
уй-жой фондини яхшилаш параметрлари 2020а–20н-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Ариповга, зарур ҳолларда, Дастурлар параметрларига Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг таклифлари асосида ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳуқуқи берилсин.
4. Белгилаб қўйилсинки:
а) Дастурлар доирасида:
ижтимоий соҳа, ичимлик суви таъминоти, оқова сув тизими ҳамда йўл-транспорт инфратузилмаси объектлари учун ажратиладиган маблағлар тегишинча Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳузуридаги “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” жамғармалари орқали молиялаштирилади;
электр энергияси, табиий газ ва телекоммуникация тармоқларини қуриш-таъмирлаш ишларини молиялаштириш тегишинча “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ, “Ҳудудгазтаъминот” АЖ, телекоммуникация операторлари ва провайдерларининг ўз маблағлари ҳисобидан амалга оширилади;
б) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар, Тошкент шаҳар ва туман (шаҳар) ҳокимликлари томонидан тегишинча Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ва туман (шаҳар) халқ депутатлари Кенгашларининг қарорларига асосан, Дастурларга тасдиқланган лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатлари ҳамда молиялаштириш манбалари мавжуд бўлган қўшимча лойиҳалар киритилиши ёки истиқболсиз лойиҳалар чиқариб ташланиши мумкин;
в) объектларнинг лойиҳа-смета ҳужжатларига асосан Дастурлар доирасида ажратилган маблағлар етишмаган тақдирда, ушбу объектларни қуриш-таъмирлаш билан боғлиқ қўшимча харажатлар тегишинча Қорақалпоғистон Республикаси республика бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетларининг қўшимча манбалари маблағлари ҳисобидан қопланади;
г) 2021 йил 1 ноябрга қадар Қорақалпоғистон Республикаси ҳамда вилоятлар марказларида давлат-хусусий шериклик шартлари асосида фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органи комплексларини Қурилиш вазирлиги томонидан маъқулланган намунавий лойиҳаларга мувофиқ барпо этиш, шунингдек, тегишли инфратузилма қуриш учун зарур ер участкалари тегишинча Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва вилоятлар халқ депутатлари Кенгашларининг қарорларига мувофиқ тадбиркорлик субъектларига тўғридан-тўғри (танлов савдоларини ўтказмасдан) шартномалар асосида ҳақ ундирилмасдан ажратилиши мумкин.
5. Дастурлар доирасида амалга ошириладиган қурилиш-таъмирлаш ишлари бўйича буюртмачилар этиб:
ичимлик суви таъминоти объектлари (ижтимоий шериклик лойиҳалари бундан мустасно) бўйича – “Сув таъминоти ва оқова сув объектлари қурилиши бўйича инжиниринг компанияси” унитар корхонаси, соҳадаги ижтимоий шериклик лойиҳалари бўйича – Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги;
ички автомобиль йўллари (Тошкент шаҳри кўчалари бундан мустасно) бўйича – Автомобиль йўллари қўмитаси ҳузуридаги “Минтақавий йўлларга буюртмачи хизмати” давлат унитар корхонаси, Тошкент шаҳри кўчалари бўйича – Тошкент шаҳар ҳокимлигининг “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компанияси;
электр энергияси, табиий газ ва алоқа тармоқлари бўйича – тегишинча “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ“Ҳудудгазтаъминот” АЖ, телекоммуникация операторлари ва провайдерлари ҳудудий филиаллари;
ижтимоий соҳа объектлари ва марказлашган маблағлар ҳисобидан амалга ошириладиган бошқа объектлар бўйича – Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳузуридаги “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компаниялари ҳамда вазирлик ва идоралар ҳузуридаги буюртмачи ташкилотлар белгилансин.
Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
Дастурлар доирасида ички йўлларга қум-шағал аралашмасини ётқизиш билан боғлиқ ишларни бажариш тўғрисида тузиладиган шартномаларда 30 фоиз миқдорида олдиндан тўловни амалга ошириш назарда тутилади;
Дастурлар билан қамраб олинган ҳудудлардаги газ истеъмолчиларига электрон газ ҳисоблагичларини ўрнатиш ҳамда ушбу истеъмолчиларни табиий газ назорати ва ҳисобининг автоматлаштирилган тизимига улаш навбатсиз амалга оширилади.
6. Молия вазирлиги (Т.А. Ишметов):
а) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг талабномаларига мувофиқ:
Дастурлар доирасида Қорақалпоғистон Республикаси республика бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетлари орқали “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” жамғармаларига Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан жами 1 триллион сўмгача маблағлар;
Дастурларда кўзда тутилган тадбирларни ўз вақтида молиялаштириш учун Қорақалпоғистон Республикаси республика бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетларига Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан жорий йил якунига қадар қайтариш шарти билан босқичма-босқич 1 триллион сўмгача бюджет ссудаси маблағлари ажратилишини таъминласин;
б) маҳаллий бюджетлар маблағлари, шунингдек, бошқа манбалар ҳисобидан қурилган ва давлат ихтиёрига топширилган ижтимоий соҳа объектларини сақлаш билан боғлиқ харажатларни 2021 йилда – тегишли соҳага ажратилган маблағлар доирасида молиялаштирсин, 2022 йилдан – Давлат бюджети параметрларида зарур маблағларни назарда тутсин.
7. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари:
2021 йил 15 апрелга қадар қишлоқ ва маҳаллаларда йўл-транспорт ва муҳандислик-коммуникация тармоқларини, ижтимоий соҳа ва бошқа инфратузилма объектларини қуриш-таъмирлаш ишларининг манзилли дастурига мувофиқ объектларнинг лойиҳа-смета ҳужжатлари ишлаб чиқилишини таъминласин. Бунда, буюртмачилар томонидан лойиҳа ташкилотларини энг яхши таклифларни танлаб олиш натижаларига кўра аниқлашга рухсат берилсин;
Дастурлар доирасида амалга ошириладиган ишлар ҳажми ва смета қийматларининг асоссиз равишда ошириб юборилмаслиги устидан назорат ўрнатсин;
Дастурларга киритилган қишлоқлар ва шаҳар маҳаллаларининг бош режа схемалари ва батафсил режалаштириш лойиҳалари ҳудудий лойиҳа ташкилотлари томонидан олдиндан ишлаб чиқилишини ва улар билан боғлиқ тадбирларнинг тегишли маҳаллий бюджетлар маблағлари ҳисобидан молиялаштирилишини таъминласин;
жойларда ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш, якка тартибдаги ва кўп квартирали уйларни, маҳалла бинолари ва гузарларини таъмирлаш, пиёда йўлакларини барпо этиш, тунги ёритиш ускуналарини ўрнатиш, шунингдек, бошқа инфратузилма объектларини қуриш ҳамда таъмирлаш ишларини молиялаштиришга аҳоли ва ташаббускор тадбиркорлар маблағлари, ҳомийлик ва хайрия маблағлари, тижорат банклари кредитлари ва қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан маблағлар жалб қилиш чораларини кўрсин;
ҳар ой якуни билан “Обод қишлоқ” дастурини амалга оширишни мувофиқлаштириш бўйича Республика комиссияси (А.Ж. Раматов), Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Қурилиш вазирлигига Дастурлар доирасида бажарилган ишлар ва молиялаштирилган маблағлар бўйича ахборот киритиб борсин.
8. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (А.М. Бобоев), Молия вазирлиги (Қ.Х. Тапаров):
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда Дастурлар доирасидаги лойиҳаларнинг ҳудудларда ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмаси ҳамда туризмни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган, шунингдек, хорижий кредитлар ҳисобидан молиялаштирилаётган лойиҳалар билан ўзаро боғлиқлигини таъминласин. Бунда, қишлоқ ва маҳаллаларнинг йўналишлари ва “ўсиш нуқталари”дан келиб чиқиб, Давлат бюджети параметрларида назарда тутилган 3 триллион сўмгача маблағ ҳудудлардаги инфратузилма лойиҳаларини қўшма молиялаштиришга йўналтирилсин;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2022 йил ва келгуси йиллар учун “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларини тегишли йилга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури билан бир вақтда ва уйғунлашган ҳолда шакллантирсин ҳамда уларни молиялаштириш учун Давлат бюджети параметрларида зарур маблағларни назарда тутсин.
Бунда, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳар йили 20 апрелга қадар тегишли туман (шаҳар) халқ депутатлари Кенгашларининг қарорларига асосан келгуси йил учун “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларига киритиладиган қишлоқ ва маҳаллалар рўйхатини, шунингдек, уларда амалга ошириладиган қурилиш-таъмирлаш ишларининг манзилли дастурларини Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигига киритиш чораларини кўрсин.
9. Энергетика вазирлиги (А.С. Султонов) Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (Ш.А. Вафаев) билан биргаликда уч ой муддатда паст ва ўрта кучланишли электр тармоқларини янгилаш ва модернизация қилиш дастурини амалга ошириш учун хорижий кредит маблағларини жалб қилиш чораларини кўрсин.
10. Транспорт вазирлиги (И.Р. Маҳкамов), Автомобиль йўллари қўмитаси (А.А. Абдувалиев) Фавқулодда вазиятлар вазирлиги (А.Ҳ. Қўлдошев), Давлат геология қўмитаси (Б.Ф. Исламов), Давлат экология қўмитаси (А.И. Максудов), Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда бир ҳафта муддатда йўл қурилиши билан боғлиқ харажатларни мақбуллаштириш, шу жумладан, Автомобиль йўллари қўмитаси тизимидаги корхоналарни арзон қум-шағал хом ашёси билан таъминлаш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
11. Адлия вазирлиги (Р.Қ. Давлетов) икки ҳафта муддатда Дастурлар доирасида танлаб олинган қишлоқ ва маҳаллаларда давлат хизматлари марказлари филиалларини ташкил этиш бўйича манзилли дастурни тасдиқласин.
12. Қурилиш вазирлиги (Б.И. Закиров) Дастурлар доирасида объектларни қуриш- аъмирлаш бўйича лойиҳа-смета ҳужжатларининг белгиланган тартибда давлат экспертизасидан ўтказилишини ва қурилиш-монтаж ишлари сифатли бажарилиши устидан тизимли давлат назорати амалга оширилишини таъминласин.
13. “Обод қишлоқ” дастурини амалга оширишни мувофиқлаштириш бўйича Республика комиссияси (А.Ж. Раматов) мунтазам равишда ҳудудларга чиқиб, Дастурлар ижросини таҳлил қилсин ва ҳар ойда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот киритиб борсин.
14. Бош прокуратура (А.Ю. Мавлонов), Ҳисоб палатаси (Б.Т. Турабов) йўл-транспорт ва муҳандислик-коммуникация тармоқларини, ижтимоий соҳа ва бошқа инфратузилма объектларини қуриш-таъмирлаш ишларини молиялаштириш учун ажратиладиган маблағлардан мақсадли ҳамда самарали фойдаланилиши юзасидан доимий назорат ўрнатсин ва ҳар ой якуни бўйича Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот киритиб борсин.
15. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосарлари А.Ж. Раматов, Ж.А. Қўчқоров, Бош прокурор Н.Т. Йўлдошев, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини ҳар ойда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш. Низомиддинов зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентига ҳар ой якуни бўйича ахборот бериб борилсин.

В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 3 февраля 2021 года № УП–6155 «О Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения», а также развития дорожно-транспортной инфраструктуры, инженерно-коммуникационных сетей и объектов социальной сферы регионов путем последовательного продолжения реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла», дальнейшего повышения на этой основе уровня жизни и благосостояния населения:
1. Определить, что в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» (далее – Программы):
а) перечень сел (махаллей) формируется на основе следующих критериев:
расположенность в отдаленных и со сложными природно-климатическими условиями регионах;
количество обращений по дорожно-транспортной инфраструктуре, инженерно-коммуникационным сетям и объектам социальной сферы, поступивших от населения в Народные приемные Президента Республики Узбекистан и органы государственной власти на местах;
наличие инициатив населения и предпринимателей по совместному благоустройству территории села (махалли), в котором они проживают (расположены);
наличие статуса «Махалля туризма», «Село туризма» или «Аул туризма»;
б) хокимияты районов (городов) совместно с председателями сходов граждан махаллей представляют на Кенгашах народных депутатов соответствующих районов (городов) работу по строительству, ремонту и благоустройству, планируемую к реализации в селах (махаллях), с расчетами необходимых для ее финансирования средств;
в) приоритетные направления развития каждого села (махалли) определяются с учетом имеющихся возможностей в соответствующем селе (махалле), сформировавшегося за долгие годы потенциала населения, предпринимательской среды и «точек роста»;
г) органами государственной власти на местах осуществляются мероприятия по:
обеспечению населения чистой питьевой водой, возведению на местах резервуаров сточных вод и санитарных сооружений;
улучшению электроснабжения, в том числе состояния трансформаторов и подстанций, модернизации системы связи и информатизации, организации бесперебойной поставки населению газового топлива;
строительству, реконструкции и ремонту внутренних автомобильных дорог, пешеходных дорожек, транспортных остановок и другой дорожной инфраструктуры, благоустройству и озеленению обочин дорог;
развитию инфраструктуры сельского и водного хозяйства, строительству ирригационных систем, снижению уровня сизотных вод, очистке арыков и вводу в эксплуатацию выбывших из оборота земель;
строительству, реконструкции и ремонту объектов социальной сферы, в том числе дошкольных образовательных организаций, средних общеобразовательных школ, учреждений здравоохранения, а также объектов туризма.
2. Принять к сведению, что в рамках мер по реализации Программ в 2021 году Кенгашами народных депутатов районов (городов):
на основе критериев, определенных в подпункте «а» пункта 1 настоящего постановления, из каждого района и города отобраны всего 397 сел и махаллей, в которых будет осуществлена работа по строительству, ремонту и благоустройству;
утверждены адресные программы строительно-ремонтных работ дорожно-транспортных и инженерно-коммуникационных сетей, объектов социальной сферы и другой инфраструктуры.
3. Утвердить предусматривающие осуществление работ по строительству, ремонту и благоустройству общей стоимостью 20,8 триллиона сумов в 7 794 селах и махаллях всех районов и городов:
источники финансирования мер по реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла», развитию социальной и производственной инфраструктуры, обеспечению населения жильем согласно приложению № 1;
параметры строительства и ремонта внутренних дорог, объектов питьевого водоснабжения и системы канализации, электро- и газоснабжения в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» согласно приложениям №№ 2, 2а–2н;
параметры улучшения систем ирригации, связи и информатизации, возведения спортивных и детских площадок, благоустройства улиц сел и махаллей в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» согласно приложениям №№ 3, 3а–3н;
параметры строительства и ремонта объектов социальной сферы, комплексов органов самоуправления граждан, махаллинских гузаров
и улучшения жилищного фонда в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» согласно приложениям №№ 4, 4а–4н;
параметры развития общественного транспорта, системы работы с бытовыми отходами и рыночной инфраструктуры в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» согласно приложениям №№ 5, 5а–5н;
параметры строительства и ремонта объектов питьевого водоснабжения и системы канализации согласно приложениям №№ 6, 6а–6н;
параметры строительства и ремонта внутренних дорог согласно приложениям №№ 7, 7а–7н;
параметры обновления и модернизации низковольтных электрических сетей согласно приложениям №№ 8, 8а–8н;
параметры развития туристской инфраструктуры согласно приложениям №№ 9, 9а–9н;
параметры развития деятельности малых промышленных зон согласно приложению № 10;
параметры модернизации архитектурного облика и благоустройства районных центров и городов согласно приложениям №№ 11, 11а–11н;
параметры строительства и ремонта объектов ирригации согласно приложениям №№ 12, 12а–12н;
параметры улучшения системы газоснабжения согласно приложениям №№ 13, 13а–13н;
параметры развития системы связи и информатизации согласно приложениям №№ 14, 14а–14н;
параметры строительства и ремонта объектов социальной сферы согласно приложениям №№ 15, 15а–15н;
параметры строительства и ремонта комплексов органов самоуправления граждан, махаллинских гузаров и центров культуры согласно приложениям №№ 16, 16а–16н;
параметры развития общественного транспорта и инфраструктуры по работе с бытовыми отходами согласно приложениям №№ 17, 17а–17м;
параметры благоустройства улиц сел и махаллей согласно приложениям №№ 18, 18а–18м;
параметры возведения спортивных и детских площадок согласно приложениям №№ 19, 19а–19м;
параметры улучшения жилищного фонда согласно приложениям №№ 20, 20а–20н.
Предоставить Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н. право внесения, при необходимости, изменений и дополнений в параметры Программ на основе предложений Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента.
4. Определить, что:
а) в рамках Программ:
средства, выделяемые для объектов социальной сферы, питьевого водоснабжения, канализации и дорожно-транспортной инфраструктуры, финансируются соответственно через фонды «Обод кишлок» и «Обод махалла» при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента;
финансирование работ по строительству и ремонту сетей электроэнергии, природного газа и телекоммуникаций осуществляется соответственно за счет собственных средств АО «Региональные электрические сети», АО «Худудгазтаъминот», операторов и провайдеров телекоммуникации;
б) Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей, города Ташкента и районов (городов) на основе решений соответственно Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Кенгашей народных депутатов областей, города Ташкента и районов (городов) в Программы могут быть внесены дополнительные проекты при наличии их утвержденной предпроектной и проектной документации и источников финансирования или исключены бесперспективные проекты;
в) при недостатке средств, выделенных в рамках Программ, согласно проектно-сметной документации объектов, дополнительные расходы, связанные со строительством и ремонтом данных объектов, покрываются за счет средств дополнительных источников республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента соответственно;
г) до 1 ноября 2021 года необходимые земельные участки для возведения комплексов органов самоуправления граждан в центрах Республики Каракалпакстан и областей в соответствии с типовыми проектами, одобренными Министерством строительства, а также строительства сопутствующей инфраструктуры на условиях государственно-частного партнерства могут выделяться предпринимателям на основе прямых договоров (без проведения конкурсных торгов) безвозмездно согласно решениям соответственно Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан и Кенгашей народных депутатов областей.
5. Заказчиками по строительно-ремонтным работам, осуществляемым в рамках Программ, определить:
по объектам питьевого водоснабжения (за исключением проектов социального партнерства) – Унитарное предприятие «Сув таъминоти ва окова сув объектлари курилиши буйича инжиниринг компанияси», по проектам социального партнерства в данной сфере – Министерство жилищно-коммунального обслуживания;
по внутренним автомобильным дорогам (за исключением улиц города Ташкента) – Государственное унитарное предприятие «Минтакавий йулларга буюртмачи хизмати» при Комитете по автомобильным дорогам, по улицам города Ташкента – Инжиниринговую компанию «Ягона буюртмачи хизмати» хокимията города Ташкента;
по сетям электроэнергии, природного газа и связи – АО «Региональные электрические сети», АО «Худудгазтаъминот», территориальные филиалы операторов и провайдеров телекоммуникации соответственно;
по объектам социальной сферы и другим объектам, реализуемым за счет централизованных средств, – инжиниринговые компании «Ягона буюртмачи хизмати» при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента, а также организации-заказчики при министерствах и ведомствах.
Установить порядок, в соответствии с которым:
в заключаемых в рамках Программ договорах о выполнении работы, связанной с укладкой на внутренних дорогах песчано-гравийной смеси, предусматривается осуществление предоплаты в размере 30 процентов;
установка электронных приборов учета природного газа потребителям на охваченных Программами территориях и подключение данных потребителей к автоматизированной системе контроля и учета природного газа осуществляются вне очереди.
6. Министерству финансов (Ишметов Т.А.):
а) по требованиям Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента обеспечить выделение:
средств в рамках Программ в размере до 1 триллиона сумов из республиканского бюджета Республики Узбекистан фондам «Обод кишлок» и «Обод махалла» через республиканский бюджет Республики Каракалпакстан, местные бюджеты областей и города Ташкента;
средств бюджетной ссуды для своевременного финансирования мероприятий, предусмотренных в Программах, в размере до 1 триллиона сумов поэтапно из республиканского бюджета Республики Узбекистан республиканскому бюджету Республики Каракалпакстан, местным бюджетам областей и города Ташкента с условием возврата до конца текущего года;
б) финансировать расходы, связанные с содержанием объектов социальной сферы, построенных за счет средств местных бюджетов, а также других источников и переданных в распоряжение государства, в 2021 году – в рамках выделенных на соответствующую сферу средств, с 2022 года – предусмотреть необходимые средства в параметрах Государственного бюджета.
7. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента:
до 15 апреля 2021 года обеспечить разработку проектно-сметной документации объектов в соответствии с адресной программой работ по строительству и ремонту дорожно-транспортных и инженерно-коммуникационных сетей, объектов социальной сферы и другой инфраструктуры в селах и махаллях. При этом разрешить заказчикам определять проектные организации по результатам отбора наилучших предложений;
установить контроль за необоснованным завышением расценок сметы и объема работ, осуществляемых в рамках Программ;
обеспечить заблаговременную разработку региональными проектными организациями схем генеральных планов и проектов детальной планировки сел и городских махаллей, включенных в Программы, и финансирование связанных с ними мероприятий за счет средств соответствующих местных бюджетов;
принять меры по привлечению средств населения и инициативных предпринимателей, спонсорских и благотворительных средств, кредитов коммерческих банков и средств из других источников, не запрещенных законодательством, на финансирование работ по благоустройству и озеленению, ремонту индивидуальных и многоквартирных домов, махаллинских зданий и гузаров, прокладке пешеходных дорожек, установлению приборов ночного освещения, а также строительству и ремонту других объектов инфраструктуры на местах;
по итогам каждого месяца вносить в Республиканскую комиссию по координации реализации программы «Обод кишлок» (Раматов А.Ж.), Министерство экономического развития и сокращения бедности, Министерство финансов и Министерство строительства информацию о выполненных работах и профинансированных средствах в рамках Программ.
8. Министерству экономического развития и сокращения бедности (Бобоев А.М.) и Министерству финансов (Тапаров К.Х.):
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента обеспечить тесную взаимоувязку проектов в рамках Программ с проектами, реализуемыми по развитию социальной и производственной инфраструктуры и туризма, а также финансируемыми за счет зарубежных кредитов в регионах. При этом средства в размере до 3 триллионов сумов, предусмотренные в параметрах Государственного бюджета, направлять на совместное финансирование инфраструктурных проектов в регионах исходя из направлений и «точек роста» сел и махаллей;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами формировать программы «Обод кишлок» и «Обод махалла» на 2022 год и последующие годы параллельно и в созвучии с Программой развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на соответствующий год и предусмотреть в параметрах Государственного бюджета средства, необходимые для их финансирования.
При этом Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента ежегодно до 20 апреля принять меры по внесению в Министерство экономического развития и сокращения бедности перечня сел и махаллей, включаемых в программы «Обод кишлок» и «Обод махалла» на последующий год, а также адресных программ осуществляемых в них строительно-ремонтных работ на основе решений Кенгашей народных депутатов соответствующих районов (городов).
9. Министерству энергетики (Султонов А.С.) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли (Вафаев Ш.А.) в трехмесячный срок принять меры по привлечению средств иностранных кредитов для реализации Программы по обновлению и модернизации низковольтных и средневольтных электрических сетей.
10. Министерству транспорта (Махкамов И.Р.), Комитету по автомобильным дорогам (Абдувалиев А.А.) совместно с Министерством по чрезвычайным ситуациям (Кулдошев А.Х.), Госкомгеологии (Исламов Б.Ф.), Госкомэкологии (Максудов А.И.), Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в недельный срок внести в Кабинет Министров предложение об оптимизации расходов, связанных с дорожным строительством, в том числе обеспечении доступным песчано-гравийным сырьем предприятий системы Комитета по автомобильным дорогам.
11. Министерству юстиции (Давлетов Р.К.) в двухнедельный срок утвердить адресную программу по созданию филиалов центров государственных услуг в селах и махаллях, отобранных в рамках Программ.
12. Министерству строительства (Закиров Б.И.) обеспечить проведение в установленном порядке государственной экспертизы проектно-сметной документации по строительству и ремонту объектов в рамках Программ
и осуществление системного государственного контроля за качественным выполнением строительно-монтажных работ.
13. Республиканской комиссии по координации реализации Программы «Обод кишлок» (Раматов А.Ж.) проводить анализ исполнения Программ с выездом на регулярной основе в регионы и ежемесячно вносить информацию в Администрацию Президента Республики Узбекистан.
14. Генеральной прокуратуре (Мавлонов А.Ю.), Счетной палате (Турабов Б.Т.) установить постоянный контроль за целевым и эффективным использованием средств, выделяемых для финансирования работ по строительству и ремонту дорожно-транспортных и инженерно-коммуникационных сетей, объектов социальной сферы и другой инфраструктуры, и по итогам каждого месяца вносить информацию в Законодательную палату Олий Мажлиса и Администрацию Президента Республики Узбекистан.
15. Возложить на заместителей Премьер-министра Раматова А.Ж., Кучкарова Д.А., Генерального прокурора Йулдошева Н.Т., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за организацию эффективного исполнения настоящего постановления.
Ежемесячное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан по итогам каждого месяца.